روزنامه شرق نوشت: بسیاری از آنها شناخت چندانی از مقصد سفرشان ندارند؛ اما نام پزشکان ایرانی را زیاد شنیده‌اند؛ پزشکانی که آوازه کارشان به‌قدری در دنیا پیچیده که اریکا گری، مدل برزیلی، پیکسی فاکس، مدل شناخته‌شده سوئدی معروف به کمرباریک‌ترین زن دنیا،‌ کندی چامز، بازیگر فیلم‌‌های خاص و رودریگو آلوز که به‌خاطر جراحی‌های زیبایی بیش‌از‌حدی که انجام داده است، به مرد عروسکی شهرت دارد، از آن سوی دنیا برای جراحی زیبایی خود را به ایران رساندند.

«از آمریکا، آلمان، کویت و عراق مراجعه‌کننده داشتیم»؛ این را دختر جوانی که منشی یکی از کلینیک‌‌های تخصصی کاشت مو در حوالی میدان ونک است، می‌گوید. تلفن به صدا درمی‌آید: «شما می‌توانید از طریق کانال تلگرامی ما عکس مراجعه‌کنندگان را قبل و بعد از کاشت ببینید». پس از پایان مکالمه تلفنی، ادامه می‌دهد: «قیمت‌ها در ایران پایین است و برای مراجعه‌‌کنندگان خارجی که با دلار پول خرج می‌کنند، ایران خیلی به‌صرفه‌تر است. بیشتر مشتریان ما یا از طریق سایت با ما آشنا می‌شوند یا بعضی‌ها پس از دیدن دوستان‌شان که برای کاشت مو به مرکز ما مراجعه کرده‌اند، تشویق می‌شوند به ایران بیایند».

«مالو»، پسر جوانی است که می‌خواهد برای کاشت مو از سلیمانیه به ایران سفر کند. او که قبلا هم به ایران سفر کرده است، به خبرنگار «شرق» می‌گوید: «تا چند هفته دیگر برای کاشت مو به ایران سفر می‌کنم؛ اما هنوز تصمیم نگرفته‌ام به کدام مرکز مراجعه کنم. مدت‌هاست می‌‌خواهم مو بکارم؛ اما کار پزشکانی که در عراق و اقلیم کردستان هستند، کیفیت خوبی ندارد؛ برای همین نمی‌خواهم این کار را در کشور خودم انجام دهم. نزدیک به چند ماه در اینترنت درباره کاشت مو در کشور ترکیه و ایران تحقیق کردم، زیاد به پزشکان ترکیه‌ای اطمینان ندارم و در نهایت تصمیم گرفتم برای کاشت مو به ایران سفر کنم؛ چون پزشکان خوبی دارد. سفر به ایران برای ما آسان و قیمت‌ها نیز پایین است».

مالو که انگلیسی را بهتر از فارسی می‌تواند صحبت کند، ادامه می‌دهد: «چند سال پیش نیز یکی از دوستانم برای کاشت مو به ایران سفر کرد. خیلی از کار پزشکش راضی بود. پزشکان ایرانی از نظر علمی سطح بالایی دارند. اولین‌بار نزدیک به چهار سال پیش برای درمان مادرم که از بیماری اعصاب رنج می‌برد، به ایران سفر کردم. آن زمان از طریق دو خواهر کُرد ایرانی که مترجم بیماران کُرد‌زبان هستند، با پزشک مادرم آشنا شدیم که خوشبختانه با مراجعه به او، مادرمان درمان شد. ایرانی‌ها خیلی مهربان و میهمان‌نواز هستند. هنگامی که برای اولین‌بار به ایران آمدم، فرق هزار‌تومانی و ١٠‌هزارتومانی را نمی‌دانستم. خاطرم هست هنگامی که سوار تاکسی می‌شدم، همه پول‌‌ها را به راننده تاکسی نشان می‌دادم و می‌گفتم کدام را باید به شما بدهم، آنها خیلی با مهربانی با من برخورد می‌کردند و کرایه‌ای را که از بقیه می‌گرفتند، از میان پول‌های من جدا می‌کردند و نه بیشتر؛ در حالی که شاید در خیلی از کشور‌های دیگر اگر بدانند خارجی هستی، کلاه سرت بگذارند».

اما همه مسافران سلامت به ایران برای عمل‌های زیبایی به ایران سفر نمی‌کنند؛ بسیاری از آنها برای درمان بیماری‌‌ به ایران می‌آیند. نرگس متین‌زاده، مسئول بخش آی‌تی‌دی‌ بیمارستان پارسیان بیماران کُردزبان، به خبرنگار «شرق» می‌گوید: «بیشتر مراجعه‌کنندگان خارجی بیمارستان از بیماری‌های قلبی، ستون فقرات و سرطان رنج می‌برند. آنها هنگامی که در کشور خود از درمان ناامید می‌شوند، برای درمان خود را به ایران می‌رسانند که خوشبختانه بسیاری از آنها با توجه به تجربه پزشکان ایرانی پس از درمان به کشور خود بازمی‌گردند». او درباره نحوه آشنایی بیماران با بیمارستان، می‌گوید: «بیماران از طریق اینترنت با بیمارستان آشنا می‌شوند. مردم کردستان عراق، من را می‌شناسند و به دلیل آشنایی من به زبان کُردی، مستقیم با خود من ارتباط برقرار می‌کنند و کار‌های پذیرش را انجام می‌دهند و هنگامی که وارد بیمارستان می‌شوند، پس از انجام آزمایش‌های لازم درمان آنها آغاز می‌شود».

متین‌زاده با بیان‌ اینکه پس از رفراندوم کردستان عراق میزان مراجعه‌‌کنندگان آنها از کردستان عراق به‌طور چشمگیری کاهش‌ یافته ‌است، می‌گوید: «پیش از تحولات در کردستان عراق، به طور میانگین ١۵٠ بیمار در ماه به مرکز ما مراجعه می‌کرد؛ اما پس از آن میزان مراجعه‌‌کنندگان به دلیل بسته‌شدن مرز کاهش چشمگیری داشت؛ به‌طوری‌که ماه گذشته فقط ٩ مراجعه‌‌کننده از کردستان عراق برای درمان به بیمارستان مراجعه کردند. سطح علمی پزشکان در عراق بسیار پایین است و بسیاری از آزمایش‌‌هایی که بیماران برای ما می‌آورند، درصد خطای بالایی دارد. مدتی پیش پسر ١٧‌ساله‌ای همراه پدرش برای پیوند چشم به بیمارستان ما مراجعه کرد؛ طبق آزمایش‌هایی که در کردستان عراق انجام داده بود، چشم او باید پیوند زده می‌شد؛ اما قبل از پیوند من به آنها پیشنهاد دادم یک بار دیگر همان آزمایش‌ها را در ایران انجام دهند چون درصد خطا در مراکز درمانی عراق و اقلیم کردستان بسیار بالاست. خوشبختانه پس از آزمایش مشخص شد بیمار نیاز به پیوند ندارد و با لیزر چشمش درمان شد. هرگز آن صحنه را که پدر این پسر با خوشحالی اشک در چشمانش جمع شده بود و از ما تشکر می‌کرد، فراموش نمی‌‌کنم».