در ادامه می­‌پردازیم به ۸ نمونه از وسایل خواندن ذهن‌:

 1. سمعک:
  brain-controlled-drone-mind-bci-drone-720x720

سمعک یک اختراع بی­‌همتا در علم بشمار می­رود، اما وقتی در یک مکان شلوغ و پر ازدحام که همه در حال حرف زدن هستند قرار بگیرد دچار مشکل می­‌شود و نویز ایجاد می­‌کند. برای رفع این مشکل سیستمی به­ نام ” شنوایی شناختی ” در دانشگاه کلمبیا مطرح شد که می­‌تواند زندگی میلیون­‌ها انسان کم­‌شنوا و ناشنوا را تغییر دهد.در این سیستم سمعک با توجه به فعالیت­های مغز تعیین می­‌کند که شنونده به شنیدن کدام صدا بیش از بقیه علاقه­مند است و اثر سایر صدا­ها و نویز­ها را کم می­‌کند. این سیستم در حال حاضر در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارد.

 1. تکنیک­‌های آینده بازجویی و بازپرسی:
  brain-controlled-drone-mind-bci-drone-720x720

محققان در دانشگاه ژاپن نوعی هوش مصنوعی را ایجاد کرده­‌اند که توانایی آنالیز FMRI مغز انسان را دارد. این وسیله می­‌تواند شرحی کامل از آنچه که فرد به دنبال آن بوده­ است فراهم آورد. پروژه­ای دیگری در دانشگاه کانادا در حال بررسی است که می­تواند چهره افرادی را که قبلاً مشاهده کرده­‌اید را بازسازی کند.

 

 1. اندام­های مصنوعی:
  amazing mind-reading tech

در سال­‌های اخیر اندام­­‌های مصنوعی گام­‌های وسیعی را طی کرده‌اند، و مفهوم اندام­‌های کنترل-ذهنی رباتی اکنون بیشتر به واقعیت نزدیک شده­‌است. محققان در دانشگاه Johns Hopkins موفق به ساخت یک نمونه اولیه از بازوی مکانیکی شده­‌اند که با استفاده از قدرت ذهن به فرد اجازه می­‌دهد تا هر انگشت را به طور جداگانه و مستقل از سایر آن­‌ها تکان دهد.

 1. هشدار­های اولیه صرع:

افردای که به صرع مبتلا هستند ممکن است در هر مکانی دچار تشنج شوند، که نه تنها برای خود، بلکه برای افراد اطراف آن­ها نیز بسیار خطرناک است.پژوهشگران در دانشگاه ملبورن موفق به طراحی نوعی الگوریتم شده­‌اند که با آنالیز فعالیت الکتریکی مغز فرد می­تواند تشنج را پیش­‌بینی کند.

 1. کنترل رفتار عاطفی:
  amazing mind-reading tech

پژوهشگران در دانشگاه استنفورد موفق به ساخت سیستمی شده­‌اند که می­‌تواند رفتار­های عاطفی خطرناک را متعادل سازد. این سیستم منتظر یک الگوی فعالیت الکتریکی خاص می­‌ماند که قبل از بروز رفتار عاطفی به وجود می­‌آید، و  سپس یک جرقه سریع از الکتریسیته را بر روی آن اعمال می­‌کند.

 1. کنترل واقیت مجازی یا (VR (Virtual Reality:
  amazing mind-reading tech

تصور کنید می­‌توانستید در یک واقعیت مجازی سیر کنید بدون آنکه از هیچ کنترل دستی استفاده کنید؟ شرکت Neurable و  VR graphics در حال توسعه تکنولوژی کنترل-ذهنی واقعیت مجازی هستند تا آن را به یک واقعیت واقعی تبدیل کنند!

این شرکت در حال طراحی یک Headset Monitor می­‌باشد که با استفاده از الکترود­هایی که بر روی سر نصب شده­ است می­تواند از فعالیت مغز برای تعیین هدف خود استفاده کند.

 

 1. کنترل ذهنی دِرون:
  brain-controlled-drone-mind-bci-drone-720x720

در هنگام رانندگی مغز به دستان ما دستور می­‌دهند تا فرمان را بچرخاند و ما این کار را انجام می­­دهیم، حال اگر قسمت چرخاندن فرمان توسط ما را حذف کنیم رانندگی آسان­تر نمی‌­شد؟

شرکت Neural به دنبال راهی برای عملی کردن این ایده است. در سال ۲۰۱۶ دانشگاهی در فلوریدا مسابقه­‌ای برگزار کرد که شرکت کنندگان می­‌بایست با استفاده از کنترل-ذهنی دِرون­‌های خود را هدایت می­‌کردند، که آن­ها این کار را با استفاده از هدست­‌های الکترواِنسفالوگرام که توسط کامپیوتر کنترل می­‌شد انجام دادند.

 1. کنترل ذهنی ماشین:
  amazing mind-reading tech

شرکت رنو ۳ نفر را استخدام کرد تا با همکاری یکدیگر ماشین Renault Kadjar SUV را کنترل کنند. این پروژه تا کنون موفقیت آمیز نبوده است.