درنگ: نگاه کردن بیش از اندازه به صفحه گوشی‎های هوشمند می‌‏تواند مضرات زیادی داشته باشد. در زیر توضیح می‎دهیم که چطور این اتفاق می‌افتد.

* استفاده بیش از اندازه از گوشی هوشمند باعث می‎شود کمتر پلک بزنید و در نتیجه چشمتان احساس سوزش، خشکی و خراشیده شدن خواهد داشت.

* استفاده بیش از اندازه از گوشی و تبلت می‌‏تواند برنامه خواب شما را به هم بزند و به هم ریختن برنامه خواب باعث پریشانی شما و معیوب شدن حافظه‎تان برای روز بعد خواهد شد.

* استفاده بیش از اندازه گوشی و تبلت باعث قطع ملاتونین و به هم ریختن برنامه خوابتان می‏‌شود و در نتیجه هورمون‎های مربوط به گرسنگی به هم می‎ریزند و احتمال ابتلا به چاقی زیاد است.

* در طولانی مدت، نداشتن خواب کافی می‎تواند باعث مشکلات عصبی شود و باعث شود که کلا به سختی خوابتان ببرد.

* خواب نامناسب به واسطه نور گوشی و تبلت‌ها باعث می‎شود روند یادگیری کندتر شود.

* بین بی‎خوابی و خواب نامناسب که به واسطه استفاده بیش از اندازه از گوشی و تبلت و نور صفحه آن به وجود می‎آید و افزایش ریسک ابتلا به سرطان پروستات و پستان رابطه مستقیم وجود دارد.

* افرادی که سطح ملاتونین بدنشان کاهش پیدا می‎کند و به واسطه نور صفحه، ساعت بدنشان به هم می‎ریزد، بیشتر در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.

* برخی تحقیقات نشان دادند اگر بخواهید روی چیزی تمرکز کنید، این که یک گوشی نزدیک شما باشد باعث می‎شود ظرفیت درک و توانایی‎تان در تمرکز کردن کاهش پیدا کند.