درکنار تمامی مشکلات فیزیکی که بارداری و تولد اولین نوزاد خانواده به همراه دارد، مادرها افسانه‌ها و باورهای نادرستی را در ذهن می‌پرورانند که تنها اضطراب و حس گناه نابجایی را در آنها ایجاد می‌کند، افسانه‌ها و باورهای نادرستی که باید به سرعت آنها را به فراموشی بسپارند.

  • اگر افسرده‌شوید نوزادتان افسرده می‌شود

زمانی که افسردگی پس از زایمان آغاز می‌شود، برای مادرهای جوان کار دشواری است که فکر عواقب تحولات احساسی‌‌شان را بر نوزاد از سر بیرون کنند و از این رو تصور می‌کنند نوزاد همان حس بدی که آنها در اثر افسردگی پس از زایمان احساس می‌کنند را تجربه می‌کند درحالیکه این باور نادرست است،‌ نوزاد تنها ممکن است تحت تاثیر عوارضی مانند کاهش میزان شیر مادر قرار گیرد و حالت روحی مادر تاثیر مستقیم و روانی بر نوزادان ندارد.

  • عشق در نگاه اول

مادرها ۹ ماه چهره فرزند خود و اولین دیدار با او را تصور می‌کنند از این رو انتظار دارند به محض دیدن نوزاد، ارتباطی قوی با او برقرار کنند، اما این باور نادرست است، حس علاقه آنی در بسیاری از مادرها ایجاد نمی شود و در این شرایط آنها نگران می‌شوند و یا خود را مادر بدی تصور می‌کنند. درحالی که تنها باید صبر کرده و به خود زمان دهند و حس مادر بودن را به تدریج درک کرده و از آن لذت ببرند.

  • افسردگی پس از زایمان و بحران سرپرستی

برای مادرهای جوانی که در زیر ابرهای تاریک افسردگی پس از زایمان مدفون شده‌اند، تفکر منطقی و درست چندان ساده نیست، در حدی که بسیاری از آنها نگرانند که کمک گرفتن از رواشناس برای درمان این وضعیت به از دست رفتن اعتبار آنها به عنوان یک مادر  و دست کم گرفته شدن توانایی آنها در مادر بودن منجر شود. تصوری که کاملا نادرست است و این روال طبیعی است که بیشتر مادران جوان طی می‌کنند؛ همچنین داروهایی که برای درمان این وضعیت به کار گرفته می‌شوند نیز هیچ تداخلی با تغذیه نوزاد از شیر مادر نخواهد داشت.

  • بچه‌دار شدن ازدواجتان را نجات می‌دهد

شاید بچه‌دار شدن اشتیاق و هیجان بیشتری به زندگی مشترک ببخشد، اما نمی‌تواند راه‌حلی برای رفع درگیری‌ها و اختلاف‌نظرها یا مشکلات ریشه‌دار زوج باشد. در واقع، استرس ناشی از افزوده شدن عضوی جدید به خانواه می‌تواند بحران‌های پیشین را تشدید کند. به بیانی دیگر نوزادان نه تنها ازدواج را نجات نمی‌دهند،‌ بلکه به اندازه‌ای زوج را خسته می‌کنند که توانایی برقراری ارتباط درست میان آنها مختل می‌شود. پس این افسانه را که بچه‌دار شدن زندگی شما را نجات خواهد داد، فراموش کنید.

  • نوزادتان هرگز از گریه‌ دست نمی‌کشد

درست است که نوزادان اغلب گریه می‌کنند، اما این تنها شیوه ارتباطی است که می‌شناسند. گریه‌های طولانی شاید برای نوزادان عادی باشد، اما گاه می‌توانند نشانه بیماری،‌گرسنگی، تشنگی یا خواب‌آلودگی آنها باشد. نوزادان در ماه‌های اول وارد یک دوره گریه مداوم می‌شوند اما این دوره همیشگی نیست و به مرور زمان از شدت آن کاسته می‌شود.

  • دیگر وقتی برای خود نخواهید داشت

تصویری کلیشه‌ای از زنانی که به تازگی مادر شده‌اند وجود دارد،‌ پیژامه به تن، موهای آشفته و چشم‌های خون ریخته که ناشی از بی‌خوابی های پی در پی است. شاید این نشانه‌ها در ماه‌های اول مادر شدن حقیقی باشند، اما قرار نیست وضعیت همیشه به همین شکل باقی بماند. مانند همه تغییرات، مادر شدن نیز به زمان نیاز دارد تا مادر جوان با شرایط وفق پیدا کند. پس از آن زندگی به روال عادی خود بازخواهد گشت، کافی است کمی به خود زمان بدهید.

  • باید از هر لحظه لذت ببرید

شاید این جمله را از هر زنی که اطرافتان حضور دارد شنیده باشید که باید از هر لحظه از دوران مادرشدنتان لذت ببرید،‌ زیرا کودکان به سرعت بزرگ می‌شوند. شاید این گفته درست باشد، اما اینکه از خود انتظار داشته‌باشید که از تمامی لحظات مادر بودنتان لذت ببرید می‌تواند برایتان مضر باشد، ‌زیرا این انتظاری بیش از حد و تقریبا غیرممکن است و در حقیقت نمی‌توان از همه لحظه‌ها لذت برد، درواقع بسیاری از این لحظات به شکل دردآوری ناخوشایند هستند! بهتر آن است که واقع‌بین باشید،‌ و نگذارید احساسات متضادی که درون شما به وجود می‌آید منجر به قضاوت کردن درباره خودتان شود. نسبت به توانایی های خود دیدگاهی واقع‌گرایانه داشته‌باشید و از دیگران کمک بگیرید و بپذیرید که قرار نیست از تمامی این لحظات لذت ببرید.

  • اسیر خانه می‌شوید

زندگی با یک نوزاد کار ساده‌ای نیست، هرکاری که پیش از این در عرض چند دقیقه انجام می‌گرفت، بسیار طولانی‌تر می‌شود، درحدی که خارج شدن از خانه به فعالیتی تبدیل می‌شود که موفقیت در آن شایسته مدال المپیک است، و حتی برخی از مادرهای جوان تصور می‌کنند دیگر هرگز از خانه خارج نخواهند شد. اما حقیقت این است که با کمی تمرین و سازگاری با شرایط جدید،‌مثل نوشتن لیستی از لوازم مورد نیاز نوزاد برای خارج شدن از خانه و آماده نگه داشتن این لیست، دوباره می‌توانید به روال پیشین زندگی‌تان بازگردید.