درنگ: حبیب‌الله مسعودی‌فرید سه‌شنبه ۲۱ شهریور در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۵٫۵ مورد خودکشی ثبت شده است، اظهار کرد: ایران رتبه ۱۰۸ جهان را در خودکشی داراست.

وی عنوان کرد: در سال ۹۴، ۴۲۰۰ تن که قصد خودکشی داشتند، توسط همکاران بهزیستی از خودکشی آنها پیشگیری شد که این آمار در سال ۹۵ به ۵۲۰۰ نفر افزایش یافت. افزایش این آمار به معنای افزایش شمار افرادی که می‌خواستند خودکشی کنند نیست، بلکه میزان مداخله و شناسایی بهزیستی افزایش یافته است.

وی به بیان اقدامات اساسی در حوزه آسیب‌های اجتماعی پرداخت و اظهار کرد: تشکیل اورژانس اجتماعی در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت از جمله این اقدامات است که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال جاری، ۱۴۰ اورژانس اجتماعی راه‌اندازی خواهیم کرد که تاکنون ۸۰ مرکز آن راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه تقریبا ۵۰ درصد طلاق‌ها در ۵ سال اول زندگی رخ می‌دهد که عمدتا بر اثر مسائل پیش پا افتاده رخ داده است، بر آموزش مهارت‌های پیش از ازدواج تأکید کرد و افزود: در برنامه‌های معاونت اجتماعی بهزیستی پرداختن به آموزش‌های پیش از ازدواج در دستور کار قرار دارد.

کودک آزاری کاهش یافته است

مسعودی‌فرید به آسیب اجتماعی کودک‌آزاری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در کشور موضوع کودک‌آزاری به خوبی مورد توجه مردم قرار گرفته است چرا که مردم نسبت به این موضوع حساسیت ویژه‌ای دارند. در حال حاضر کودک‌آزاری در کشور نسبت به گذشته کاهش یافته چرا که کودک‌آزاری یک جرم عمومی محسوب می‌شود و حساسیت لازم در این زمینه برای مردم ایجاد شده است.

وی از برقراری ۷۰ هزار تماس تلفنی با سامانه ۱۲۳ در سال گدشته خبر داد و گفت: ۱۳ هزار مورد از این تماس‌ها اعلام کودک‌آزاری بوده که از این تعداد نیمی از آن کودک‌آزاری تأیید شده است. برای کاهش این آسیب باید رسانه‌ها ورود پیدا کنند و آگاه‌سازی لازم برای مردم انجام گیرد و سامانه ۱۲۳ در کشور فراگیر شود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد: در حوزه کودک‌آزاری باید احکام به درستی از سوی قوه قضاییه صادر شود چرا که صدور حکم قاطع و محکم موجب کاهش این آسیب خواهد شد. با همکاری وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی توانستیم ۱۲۰۰ کودک و ۶۰۰ نوزاد که در خانواده‌های معتاد زندگی و به دنیا آمده بودند، در سال گذشته شناسایی و وارد سیستم بهزیستی کنیم که اکنون تقریبا نیمی از آنها به خانواده‌ها بازگشتند و ۳۰۰ نوزاد نیز در بهزیستی نگهداری می‌شوند.

مسعودی‌فرید به موضوع کودکان خیابانی اشاره کرد و گفت: علاوه بر بهزیستی ۱۱ ارگان دیگر در این زمینه وظیفه‌مند هستند.

بیش از ۹۰ درصد کودکان خیابانی با خانواده زندگی می‌کنند 

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد کودکان خیابانی با خانواده زندگی می‌کنند، گفت: مراکز آموزشی و حمایتی از این کودکان راه‌اندازی شده که خدمات متناسب با نیازهایشان ارائه می‌شود. ۶ هزار کودک در سال ۹۴، ۹ هزار و ۲۸۰ کودک در سال ۹۵، شناسایی شدند که رویکرد بهزیستی در این زمینه خانواده محور بودن و استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه اعتبارات پرداختن به آسیب کودکان خیابانی در سال‌های اخیر از ۳ میلیارد به ۲۰ میلیارد رسیده است، تصریح کرد: افزایش اعتبار در این زمینه موجب پرداختن بهتر به این آسیب شده است. ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که خدمات خود را بهتر ارائه کنیم.

هفتاد درصد کودکان خیابانی خارجی هستند 

وی با بیان اینکه در استان تهران ۲۲۰۰ کودک خیابانی در سه ماه اخیر جذب بهزیستی شده است، ادامه داد: ۷۰ درصد این کودکان افراد غیرایرانی هستند بنابراین این آمار به معنی افزایش کودکان خیابانی در تهران نیست.

مسعودی‌فرید عنوان کرد: در کودکان خیابانی باندها به قوه قضاییه ارجاع داده می‌شود که اخیرا ۳ باند در تهران شناسایی و به ناجا ارسال شده است.