به گزارش درنگ، بیشتر افراد از تمیز و مرتب بودن لذت می‌برند و از آنجایی که منزل هر فرد مکانی برای استراحت و پایگاه همیشگی‌اش است، بسیاری روی تمیز بودن آن حساسیتی ویژه دارند. اما کارهایی وجود دارند که برای تمیز بودن خانه بهتر است به عادت در زندگی تبدیل شوند. این امور به شرح زیر هستند:

بررسی آخر قبل از خواب

همیشه آخرین کاری که قبل از خوابیدن انجام می‌دهید این باشد که بررسی‌های نهایی را انجام دهید. مثلا مطمئن شوید که ماشین ظرفشویی خاموش است، لباس‌های کثیف در محل رخت‌های کثیف قرار دارند، رومبلی‌ها کشیده‌شده و مرتب هستند. اگر این کارها را انجام دهید وقتی صبح از خواب بیدار می‎شوید، خانه تا حدودی تمیز است و با کمترین زحمیت می‌توان همه‌چیز را مرتب کرد.

پرهیز از خرید وسایل بی‌مورد

شاید دلیل اصلی این که خیلی اوقات خانه شلوغ است این است که وسایل زیادی هم در آن قرار دارد. وقتی جایی برای وسایل نداریم و آن‌ها را به خانه می‌آوریم باعث می‌شود که این وسایل در خانه پخش باشند و ایجاد شلوغی کنند. برای داشتن خانه‌ای مرتب باید وسایل اضافه هم نداشته باشید.

کار امروز به فردا نیفتد

همه شما در ذهنتان ان صدا را شنیده‌اید که می‌گوید «بعدا این کار را انجام بده». حداقل در مورد امور مربوط به تمیز کردن خانه به این صدا اصلا توجهی نداشته باشید و پیرو آن نباشید. برای مثال وقتی می‌بینید روی سطحی کثیف است، همان موقع آن را تمیز کنید. با این روش هرگز در خانه کثیفی و گرد و خاک نخواهید دید.

اولویت‌بندی داشته باشید

افراد پرمشغله همیشه لیستی طولانی از اموری دارند که باید انجام دهند. اما مراقب هم هستند که اولویت‌بندی داشته باشند. شما هم لیستی از کارهای روزانه که باید انجام دهید تهیه کنید و ترتیب مرتب‌سازی‌اش هم بر اساس کارهایی باشد که باید اول از همه انجام دهید. کارهایی را هم که زمان کافی برای انجام دادنش ندارید در اولویت لیست فردا قرار دهید.

وسایل را در جای خودشان بگذارید

این کار را به عادت روزانه‌تان تبدیل کنید، هر وسیله را در جای خودش قرار دهید. این کار باعث می‌شود خانه مرتب باشد و همچنین از استرس شما هم می‌کاهد. وقتی وسیله‌ای را می‌‎بینید که بی‌مورد در جایی قرار دارد آن را در جای مناسب قرار دهید. با این کار فقط خانه‎تان تمیز نمی‌شود، بلکه زمانی که لازم باشد دقیقا می‌دانید که هرچیز کجا قرار دارد.

آشپزخانه را سریع تمیز کنید

آشپزخانه اولین فضایی است که شلوغ و نامرتب می‌شود. پس باید بیشترین توجه شامل آن شود. برای این کار باید زمانی که مشغول آشپزی هستید، تمیز و مرتب کردن را هم دخیل کنید. یعنی شستنی‌‎ها همان لحظه شسته شوند و اگر نیاز به مرتب کردن است در همان حین آشپزی این کار انجام شود. اگر قرار باشد اول آشپزی انجام شود و بعد آشپزخانه تمیز شود، یا فرصت و انرژی کافی برای تمیز کردن نمی‌ماند یا مطمئنا بعد از تمیز کردن فرصتی و البته انرژی‌ای برای لذت بردن از ناهار یا شام نمی‌ماند.

مرتب کردن تخت

مرتب کردن تخت شاید کار خیلی آسانی باشد، اما تاثیر زیادی روی مرتب بودن خانه دارد و البته به دلیل این که جزو اولین کارها بعد از بیدار شدن از خواب است، یکی از سخت‌ترین آن‌ها هم هست. با مرتب دیدن اتاق اول صبح مطمئنا انرژی بهترین برای طول روز پیدا می‌کنید. همچنین تخت قلب اتاق خواب شماست. پس مرتب بودن آن همیشه باعث می‌شود اتاق مرتب‌تر به نظر بیاید.