درنگ: معمولا افراد در ۳۰ سالگی فکرهای زیادی با خود می‌کنند و زندگی‌شان را زیر ذره‌بین می‌برند. اما سوالاتی وجود دارند که بهتر است تا ۳۰ سالگی آن‌ها را از خود بپرسید.

۱- اگر قرار باشد فردا بمیرم آیا از زندگی‌ام راضی خواهم بود؟

وقتی به ۳۰ سالگی می‌رسی چند دهه از عمرت را گذراندی پس باید به اندازه کافی زندگی زیبایی داشته باشی و وقتی به سال‌های گذشته فکر می‌کنی باید از آن راضی باشی.

۲- چه چیزی بیشتر از همه به من انگیزه می‌دهد؟

باید در این سن حتما حداقل یک نفر را بشناسید که بیشتر از بقیه خودتان را با او مقایسه کرده‌اید. چه داستان زندگی‌اش و چه شخصیتش.

۳- چرا صبح بیدار می‌شوم؟

مدل دیگر این سوال این است که هدفم از زندگی چیست؟ جواب این سوال آسان نیست. مطمئنا باید هدفی  داشته باشید.

۴- امروز چقدر یاد گرفتم؟

وقتی در دهه سوم زندگیت هستی متوجه می‌شوی که زندگی بالا و پایین زیادی دارد. هر روز چیزهای جدیدی یاد می‌گیری و مطمئنا روزی موفق‌تری که بیشتر یاد بگیری.

۵- چه کسی را دوست دارم و آیا توانسته‌ام به خوبی به او عشقم را نشان دهم؟

عشق فقط مربوط به یک نفر نیست. شاید عاشق خانواده‌تان باشید و خوب است که به آن‌ها نشان دهید. همیشه رابطه دوستانه طولانی‌تر است.

۶- تعریف من از موفقیت چیست؟

جواب این سوال می‌تواند به خوبی باعث پیشرفت زندگی‌تان شود. مواردی هستند که هرکسی آن‌‌ها را دوست دارد، مانند پول، قدرت، شهرت و … اما برای شما کدام مهم است؟

۷- اگر همین‌طور ادامه دهم ۵ سال دیگر زندگی‌ام چطور خواهد بود؟

خیلی‌ها مدام در زندگی‌شان به این موضوع فکر می‌کنند که همه چیز بهتر خواهد شد. اما اگر چیزی را تغییر ندهید هیچ موضوعی متفاوت نخواهد بود.