درنگ : افرادی که صاحب‎خانه هستند و در خانه شخصی خودشان زندگی می‎کنند معمولا کمتر از مستاجرها جابه‎جا می‏شوند. این موضوع باعث می‏شود رسیدگی به خانه‎شان کمتر شود. اما برای سلامت ماندن خانه مواردی است که باید رعایت شود و در صورتی که رعایت شوند در زندگی با مشکلات کمتری از جانب منزل روبه رو می‏شوند. در زیر به برخی از این امور اشاره می‏کنیم:

بررسی فاضلاب و لوله‎کشی‌ها

مخصوصا اگر لوله‎های روکار دارید بهتر است حداقل سالی یک بار آن‎ها را چک کنید که مشکلی نداشته باشند. یکی از مواردی که حتما باید چک شود لوله‎های دودکش بخاری هستند.

وسایل

همیشه برخی از وسایل شما در انبار یا کمدها هستند. بهتر است لیستی از آن‌‎ها داشته باشید و گاهی آن‌ها را استفاده کنید. با این کار به وسایل دیگر هم استراحت می‎دهید.

سقف

مخصوصا اگر آخرین طبقه خانه متعلق به شماست و بالای شما پشت‎بام قرار دارد باید به خوبی از عایق بودن سقف مطمئن شوید.

ناودانی

یکی از قسمت‏هایی که حداقل سالی یک بار باید بررسی شود ناودانی‌ها هستند. باید بررسی کنید که راهشان باز است یا نه تا آب انباشته نشود و مشکل پیش نیارد.

اتصالات

بهتر است لوله‏کشی‎های آب در قسمت زیر ظرفشویی و … را بررسی کنید تا چکه نکند. اگر این طور باشد بدون این که متوجه شوید به کابینت‎ها و دیگر قسمت‎های خانه هم آسیب می‏رسد.

داخل کابینت

بهتر است گاهی به داخل کابینت سر بزنید، آن را تمیز کنید و وسایل داخل آن را هم چک کنید. برخی وسایل تاریخ گذشته را دور بریزید و داخل آن را مرتب کنید.

پنجره‌‎ها

یکی از قسمت‏هایی که باید مدام بررسی شود پنجره خانه است، پنجره اگر عایق نباشد هم باعث هدر رفتن انرژی می‏شود و هم ممکن است راهی برای ورود حشرات به خانه باشند.