درنگ: نحوه برخورد با نوزادان همیشه برای والدین یکی از مبهم‎ترین و پیچیده‎ترین کارها بوده است. در زیر به مواردی اشاره می‏‌کنیم که بهتر است اگر نوزادی دارید به آن‎ها توجه کنید.

بانمک مثل نوزاد

شاید بیشتر مواقع یک نوزاد خواب باشد، او هنوز نمی‎تواند به خوبی تعادل سر و گردنش را حفظ کند، نگران نباشید، شاید هم بیشتر اوقات چشمش بسته یا نیمه بسته باشد، حق دهید، ۹ ماه در جایی تاریک بوده است.

انتظارات بالا

حداقل تا زمانی که فرزندتان ۶ ماهه نشده است انتظار پاداش، خنده، یا چیزی شبیه به این را نداشته باشید. در روزهای اول او هیچ حسی به شما ندارد.

شستشو

بند ناف وقتی خشک بماند زودتر می‎افتد. پس زیاد نوزادتان را حمام نبرید. از طرفی نوزاد زیاد کثیف نمی‎شود. بهتر است با اسفنج بدن او را تمیز کنید.

نرم بودن سر

نوزادان معمولا سرهایی نرم دارند، هنوز جمجمه آن‌ها قدرت کافی ندارد. بسیاری از مادران حتی برای شانه کردن موهای فرزندانشان هم نگران هستند، اما طبق نظر متخصص جای نگرانی نیست و می‎توان به آرامی موها را شانه کرد.

پوست خشک

نوزادان اول پوستی نرم و لطیف دارند، اما به مرور پوست خشک می‏‌شود و طبیعی هم هست. شما هم اگر ۹ ماه در مایعی باشید و بعد هوا به پوستتان برسد خشک می‏‌شوید. نگران نباشید، اگر وسواس دارید می‏‌توانید از لوسیون بدن استفاده کنید.

گریه کردن

نوزادان زیاد گریه می‎کنند اما این راه ارتباط برقرار کردن آن‎هاست. با این کار نشان می‎دهند که گشنه هستند، دستشویی دارند یا ….