درنگ: به هر شکلی که باشد این که پولی به شما بازگردانده شود یا به دستتان برسد همیشه لذت‌بخش است. اما قبل از این که با پول برگشتی یک کیف برای خودتان بخرید یا تصمیم به سفر رفتن بگیرید بدانید که متخصصان اقتصاد در این شرایط چه‌کار خواهند کرد.

پس دادن قرض‌ها

همیشه اولین راه داشتن زندگی راحت این است که کمترین قرض و قسط را داشته باشید و هرچه سریع‌تر قرض‌ها را پس بدهید زودتر به آرامش خواهید رسید. در واقع پس دادن قرض خودش نوعی پس‌انداز است.

پس‌انداز برای بازنشستگی

شاید خسته‌کننده به نظر برسد، اما خیلی مهم است. هرکسی مطمئنا دوست دارد روزی بازنشسته شود، پس هرچه بیشتر پس‌‍‌انداز کند شانس این که بازنشستگی راحت‌تری داشته باشد بیشتر می‌شود. مخصوصا اگر کار آزاد داشته باشید این کار واجب‌تر هم هست.

کمی از این، کمی از آن

باید بخشی از پول را خرج رفتن به سفر کرد. کمتر کسی است که دوست نداشته باشد که یک جهانگرد باشد. درست است که هرکس برای آینده خودش مسئول است، اما برای زندگی حال حاضرش هم مسئولیت‌هایی دارد.

استفاده بهینه

وقتی پولی دارید باید به بهترین شکل از آن استفاده کنید. مثلا پرداخت قبوض یا کنار گذاشتن قسط‌ها، در غیر این صورت به حسابتان واریز می‌شود و کم‌کم طوری خرج می‌شود که نمی‌فهمید کجا رفته است. حتی بهتر است به جای واریز کردن آن به حساب بانکی‌تان سعی کنید مواد مصرفی منزل را بخرید.

سرمایه‌گذاری روی ملک

هرچقدر هم که سخت کار کنید و پول جمع کنید هیچ چیز مانند سرمایه‌گذاری روی ملک نمی‌تواند باعث رشد سرمایه شما شود. اگر امکانش هست بهتر است با پولتان زمین یا خانه بخرید.

قانون ۹۰/۱۰

همیشه باید ۹۰ درصد از پول را صرف توسعه دادن سرمایه کرد. برای مثال جمع کردن پول برای هزینه دانشگاه نوعی سرمایه‌گذاری است. با ۱۰ درصد باقی‌مانده هم می‌توان زندگی کرد. بسته به سختی شرایط و اوضاع متفاوت هر کشور می‌توان این رقم ۱۰ درصد را بیشتر کرد، اما هرچه کمتر این کار را انجام دهید بیشتر به نفعتان خواهد بود.