درنگ: همه والدین اشتباهاتی دارند. باور ندارید؟ به والدین خودتان فکر کنید. مطمئنا لیستی طولانی از چیزهایی پیدا می‌کنید که اشتباهات والدینتان بوده است. واقعیت این است هیچ کس بدون اشتباه نیست، حتی والدین شما. در زیر توصیه‌هایی داریم که شما اشتباه نکنید.

 وحشت از همه چیز

بیشتر والدین به نشستن، راه رفتن و هر کار فیزیکی فرزندشان واکنش نشان می‌دهند. این باعث می‌شود بچه با استرس و تنش بزرگ شود. والدین می‌توانند یک سال اول زندگی بچه‌شان را به نگرانی بگذرانند، اما بعد از آن مجاز نیست. همیشه می‌پرسند: بچه زیاد حرکت نمی‌کند؟ کم حرف نمی‌زند؟ زیاد فعالیت نمی‌کند؟ و …

گریه کردن

ما به عنوان والدین فکر می‌کنیم وظیفه داریم نگذاریم بچه‌مان گریه کند. چون برای ما این طور تعریف شده که گریه همیشه با کار بد گره خورده است و باید درست شود. بچه‎ها اما به دنیا آمده‌اند تا گریه کنند. پس ریلکس باشید.

بیدار کردن بچه برای شیر دادن

بچه‎هایی که شیر مادر می‌خورند باید در طول شب بخوابند. شایعاتی وجود دارند که می‌گویند بچه نیاز به چیزی فراتر از شیر مادر دارد. اما فراموش نکنید شیر مادر به اندازه‎ای مفید هست که بچه در طول شب سیر و راحت بخوابد.

تف کردن یا استفراغ

این دو با هم تفاوت دارند. تفاوتشان هم در تداوم آن‌ها است. تف کردن مربوط به غذا است اما اگر نوع آن فرق کند و شبیه به استفراغ باشد شاید کودک ویروسی شده باشد. در نتیجه هر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه اتفاق می‌افتد، حتی اگر بچه غذا نخورده باشد.

وقتی بچه به دنیا می‌آید بسیاری از مادران ازدواجشان را فراموش می‌کنند. از این بابت برخی مشکلات کوچک زندگی با آمدن فرزند اول به فراموشی سپرده می‌شوند. چون تمرکز پدر و مادر شدیدا روی بچه خواهد بود و البته نیاز است که گاهی فراموش نکنید که هنوز زن و شوهر هستید.