درنگ: حتی اگر سال‌هاست که لباس‌هایتان را خودتان می‌شویید و فکر می‌کنید می‌دانید چطور این کار را انجام دهید باید بدانید اشتباهاتی رایج وجود دارند که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست.

جدا کردن تیره و روشن‌ها

متخصصان لباس می‌گویند هرچه شستشو مرتب‌تر و اساسی‌تر باشد لباس‌ها عمر بیشتر و مفیدتری خواهند داشت. جدا از تیره و روشن، لباس‌های خیلی کثیف را هم از آن‌هایی که فقط یک لکه دارند جدا کنید، حتی لباس‌های راحتی را هم از لباس‌های سنگین‌تر مانند جین‌ها جدا کنید. بهتر است جین‌ها پشت و رو و با آب سرد شسته شوند و دمای خشک شدنشان هم پایین باشد. لباس زیرها و البسه کوچک‌تر را با هم بشویید. با این روش لباس‌ها کمتر دور هم می‌پیچند و باعث می‌شود بهتر شسته شوند.

استفاده درست از شوینده

روش قرار دادن شوینده‌ها در ماشین لباسشویی هم صحیح و غلط دارد. روی هر لباس طریقه درست شسته شدن نوشته شده و فراموش نکنید هرگز مواد شوینده را مستقیما روی لباس‌‎ها نریزید. همیشه بهتر است اول آب را بریزید، بعد لباس‌ها را درون آن قرار دهید و بعد شوینده را اضافه کنید.

استفاده بی مورد از خشک‌کن

اگر زمان لازم دارید تا لباس را به صورت عادی خشک کنید این کار را بکنید. با این کار هم انرژی اضافه برای خشک‌‎کن صرف نکرده‌اید و هم باعث شدید لباس‌های ظریف‌تر ظرافتشان را حفظ کنند. مثلا لباس‌هایی مانند شلوار یوگا با خشک شدن عادی بهتر شکل خود را حفظ می‌کنند.

جدا کردن جوراب از لباس

معمولا در ماشین لباسشویی یا شستشوی دستی جوراب‌ها گم می‌شوند و دلیلش هم این است که آن‌ها با لباس‌ها شسته می‌شوند و لابلای آن‌ها قرار می‌گیرند و در نهایت زمانی که قرار است لباس را خشک کنیم آن‌ها را گم می‌‎کنیم.

زیپ‌ها بسته باشند

اگر زیپ باز باشد ممکن است لباس‌های ظریف را پاره کرده و از بین ببرد. مخصوصا وقتی شستشو با ماشین است مطمئن شوید که قبل از قرار دادن لباس‌ها در ماشین زیپ‌ها را بسته اید.