درنگ: خیانت در رابطه از زمان دوستی و نامزدی تا ازدواج از قدیم وجود داشته و در آینده هم وجود خواهد داشت. اما روانشناسان زیادی سعی کردند دلیل انواع خیانت را ریشه ‏یابی کنند. در زیر به برخی از دلایلی که احتمال وقوع خیانت در یک رابطه را افزایش می‎دهد اشاره می‎کنیم.

عدم استقلال مالی

در تحقیقی در سال ۲۰۱۵ آمده بیشتر افرادی که نیاز مالی به همسرشان دارند بیشتر احتمال خیانت کردنشان وجود دارد. این موضوع درباره مردی که به همسرش از نظر مالی وابسته است هم صدق می‎‏کند. نکته جالب اینجاست که مردانی که پول بیشتری در می‎آورند کمتر احتمال خیانت کردنشان به همسرشان وجود دارد.

واکنش‎های مختلف

طبق تحقیقات سال ۲۰۰۸ وقتی زوجی مشکل دارند، مردان خیلی راحت‎تر بعد از ورود به یک رابطه با جنس مخالف، لغزش خواهند داشت. همچنین برخی مردها این کار را دلیلی برای حفاظت از رابطه اصلی‎شان می‎دانند.

تفکرات

همه رابطه‎ها احتمال از هم گسستن دارند، غیر از رابطه شما. در تحقیقی مشخص شده مردم شانس به جدایی کشیده شدن یک رابطه را بسیار زیاد می‎دانند و وقتی از آن‎ها درباره رابطه خودشان و این احتمال پرسیده می‎شود آن را ۴۰ درصد کمتر می‎دانند. فکر نکنید احتمال به هم خوردن یک رابطه فقط مختص به دیگران است نه شما.

تاثیر ژن

تحقیقات نشان داده ژن افراد هم در پایبند بودن آن‎ها تاثیرگذار است. جالب است بدانید تحقیقات ثابت کردند برخی از ژن‎ها با احتمال خیانت کردن بیشتر همراه هستند. ۴۰ درصد از زنان و ۶۲ درصد از مردان خیانتکار از ژن‎های خاصی برخوردارند که احتمال خیانت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

تساوی زنان و مردان

زمانی خیانت کردن بیشتر مربوط به مردان بود، اما حالا این مقدار بین زنان و مردان به یک اندازه محتمل است. طبق بررسی و مقاله منتشر شده د ر نیویورک تایمز، در سال ۲۰۱۱ تقریبا ۲۳ درصد از مردان و ۱۹ درصد از زنان در روابطشان خیانت کرده‌اند.