درنگ : وقتی یکی از دوستان شما از همسرش جدا می‌شود و شما قرار است کسی باشید که به او دلداری می‎‏دهید، بهتر است اگر مطمئنید طلاق کامل شده و جای بازگشت نیست، نیمه پر لیوان را به او نشان دهید. این موارد به این معنی نیستند که جدایی لذت‏بخش است، اما وقتی کسی جدا شده می‎توان به آرام کردن او با این موارد کمک کرد.

موفقیت

جدایی همیشه ناکامی نیست، بلکه برخی اوقات موفقیت است. وقتی در زندگی مشترک مدام درگیری و مشکلات وجود داشته، طبیعتا جدایی فرد را به زندگی آرام می‏رساند و این یعنی یک موفقیت نه یک شکست.

تنهایی

معمولان وقتی یک ازدواج موفق نباشد در آن فرد دچار تنهایی می‎کند و نه‌تنها همسرش را در کنارش نمی‏بیند، بلکه همه دوستان و اطرافیان خود را هم از دست می‎دهد. جدایی از چنین رابطه‏ای به معنی پایان تنهایی است.

شنیدن

بسیاری از حرف‎ها هستند که هرکس دوست دارد از همسرش بشنود و خیلی اوقات این حرف‌ها را به او نمی‏زند. حرف‎هایی مانند این که چقدر زیبا شدی، یا چقدر انتخاب خوبی داشتی یا …. بعد از جدایی مطمئنا این حرف‌ها بیشتر شنیده می‏شوند.

امید

وقتی در رابطه‎ای هستی بدون این که اراده خودت در آن دخیل باشد اهدافت با اهداف همسرت گره می‏خورد و اگر یکی در رسیدن به آن ناکام باشد دیگری هم ناکام خواهد ماند. اما حالا فرد تنها شده و می‎‏تواند برای خودش هدف تعیین کرده و به تنهایی برای رسیدن به آن بجنگد.

زندگی دوباره

دنیا به آخر نرسیده است. حتما موقعیتی پیش خواهد آمد که فرد جدا شده دوباره عاشق شود و تصمیم بگیرد زندگی مشترکی داشته باشد و البته این بار با تجربه بیشتری برای آینده‎اش تصمیم می‎گیرد.