درنگ: ویتامین D یکی از ویتامین‎هایی است که خیلی کم به آن توجه می‏شود و البته مزایای زیادی برای بدن دارد، مخصوصا ویتامین D3. این نوع از ویتامین از طریق بسیاری از مواد غذایی تامین می‏شود، اما بهترین منبع آن نور خورشید است. در این مطب به برخی از مزایای این ویتامین اشاره می‎‏کنیم.

خلق و خو

مغز یکی از اعضای بدن است که نیاز به ویتامین D دارد. در نتیجه وقتی این ویتامین کم باشد، خلق و خوی انسان تغییر می‎کند و وقتی به اندازه باشد انسان خلق و خوی مناسبی دارد.

قلب

این ویتامین برای محافظت از قلب بسیار مناسب است. اولین کاری که می‎کند تنظیم قند خون است و با این کار از قلب محافظت می‎کند.

استخوان

این ویتامین برای تقویت استخوان‎ها و داشتن مفاصل و استخوان‌های قوی و محکم بسیار مناسب است. همچنین در سنین بالا از ابتلا به بیماری‎های مربوط به استخوان هم جلوگیری می‎کند.

سرطان

برخی از تحقیقات ویتامین D3 را به سرطان نسبت داده‎اند، مخصوصا سرطان پروستات و سینه. منطقی هم هست چون این ویتامین باعث رشد سلول‌ها می‎شود.

سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است و در مطالب مختلف به خوراکی‎های مختلف که برای تقویت آن مناسبند اشاره شده است. اما شاید کمتر کسی بداند یکی از مواد مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن همین ویتامین است.