درنگ : به روزهای سخت خانه‎تکانی نزدیک می‏شویم. خیلی‎ها از این روزها فرار می‎کنند و خیلی‌ها هم آن را بی‎دلیل و اضافه می‎دانند. اما جالب است بدانید این موضوع برای خارجی‌ها هم با نام «تمیزکاری بهاری» وجود دارد و باعث شده دانشمندان تحقیقاتی روی آن انجام دهند؛ تحقیقاتی که نشان می‌‎دهد خانه‌تکانی بدون این که خودتان بدانید تاثیرات مثبتی برایتان دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‎کنیم.

ضد افسردگی

کثیفی بیشتر یعنی استرس بیشتر. پس تعجب نکنید که بعد از خانه‎تکانی و دیدن خانه مرتب و تمیز روحیه‏ای بهتر داشته و شاداب‎تر باشید.

تنفس بهتر

بسیاری از افراد به فصل بهار آلرژی دارند و در این فصل تنفسشان سخت می‏شود. اما تمیز کردن خانه باعث از بین رفتن گرد و غبار کهنه شده و در نتیجه آلرژی شما کمتر می‏شود.

حال خوش

شاید زمانی که در حال خانه‎تکانی هستید بسیار خسته شوید، اما دیدن خانه تمیز به راحتی می‎‏تواند روحیه و خلق و خوی شما را تغییر داده و بهبود بخشد.

مبارزه با مریضی

بسیاری از میکروب‌ها و باکتری‌ها در خانه شما وجود دارند و با گردگیری ساده و روزانه از بین نمی‏روند. از آنجایی که خانه‏تکانی کلی‏تر است آن‌ها هم از بین رفته و احتمال ابتلای شما به بیماری کمتر می‏شود.

تاثیر در زندگی

در موارد بالا اشاره شد که داشتن خانه تمیز روی خلق و خو و روحیه فرد تاثیر زیادی می‎گذارد، در نتیجه فردی که روحیه و خلق و خوی بهتری دارد در روابط اجتماعی‎اش، زندگی روزمره‏اش و روابط کاری‎اش هم موفق‏تر خواهد بود.