درنگ: با رسیدن تابستان و به پایان رسیدن سال تحصیلی تب دوچرخه‌سواری دوباره برای بچه‌ها داغ خواهد شد. دوچرخه‌سواری همیشه یکی از دغدغه‌های والدین بوده و نگرانند که مبادا فرزندانشان زمین بخورد. حتی زمانی که قرار است از سه‌چرخه فرزندشان را جدا کنند و برای او دوچرخه بخرند مدتی استرس خواهند داشت. در زیر توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید در چند مرحله دوچرخه‌سواری را به فرزندانتان بیاموزید.

خرید هوشیارانه

وقتی قرار است برای فرزندتان دوچرخه بخرید سعی کنید سایز چرخ‌های آن مناسب باشد. وقتی فرزندتان روی زین نشسته‌ است باید بدون بلند شدن از روی آن و وقتی پایش را صاف می‌کند به زمین برسد. اگر توانش را دارید هزینه بیشتری بپردازید تا دوچرخه سبک‌تری بخرید.

استفاده از چرخ‌های کمکی

چرخ‌های کمکی کوچکی وجود دارند که به فرزندتان می‌آموزد که دوچرخه سواری کند. هم دوچرخه به جای سه‌ چرخه دارند و اعتماد به نفسش بالا می‌رود و هم تعادلش حفظ می‎شود. بهتر است حداقل چند هفته فرزندتان با این چرخ‌ها مهارت کسب کند، اما بعد از چند وقت آن‌ها را بردارید و اجازه ندهید فرزندتان زیاد به آن عادت کند.

فضای مناسب

وقتی چرخ‌های کمکی را جدا کردید فضایی مناسب برای دوچرخه سواری فرزندتان پیدا کنید که پر از ستون یا ماشین پارک شده و …. نباشد. دوچرخه سواری در خیابان یا حتی پیاده رو باعث می‌شود فرزندتان به خاطر قرار گرفتن در کنار وسایل نقلیه خطرناک استرس بیشتری بگیرد.

کمک دستی

وقتی قرار است برای اولین بارها فرزندتان بدون چرخ کمکی دوچرخه سواری کند با دست پشت دوچرخه را نگه دارید تا او راه بیفتد و بعد ولش کنید تا خودش به رکاب زدن ادامه دهد. به او بگویید که به جلو نگاه کند نه روی زمین و تا زمانی که تعادلش برقرار شود در کنارش بدوید.

دوچرخه سواری تنهایی

وقتی توانست رکاب بزند و به سمت جلو برود با تمرین بیشتر مهارت بیشتری هم کسب می‌کند و آماده دوچرخه سواری است. قدم آخر این است که راه افتادن را به او یاد دهید که سخت هم نیست. فقط باید بداند که باید رکاب زدن را در حالی شروع کند که یکی از پدال‌ها کاملا بالا و کمی به سمت جلو است.