درنگ: معمولا خانم‌ها در دوران بارداری سختی زیادی را تحمل می‌کنند و این سختی زمانی که به هفته‌های پایانی می‎رسد به اوج می‌رسد. اما تحقیقات نشان داده اتفاقات ویژه‌ای برای جنین در هفته‌های آخر رخ می‌دهد که مطمئنا با دانستن آنها خانم‌های باردار به این دوران پرمشقت اهمیت بیشتری می‌دهند.

رشد مغز

مغز بچه بین هفته‌های ۳۵ تا ۳۹ بارداری تقریبا دو برابر می‎شود. در این دوران است که ارتباطات مغزی شکل می‌گیرد.

رشد بهتر ریه‌ها

ابتدا این طور به نظر می‎رسد که ریه‌ها تا هفته ۳۷ بارداری کامل می‎شوند. اما تحقیقات اخیر نشان داده حتی رشد آن‌ها بعد از به دنیا آمدن هم ادامه دارد و در نتیجه اهمیت این توسعه ریه‌ها در هفته‌های پایانی بارداری بیشتر هم می‌شود.

تکمیل کبد

مثل مغز و ریه، کبد هم برای تکمیل شدن تا هفته ۳۹ زمان می‎خواهد. یکی از کارهای کبد فیلتر کردن «بیلیروبین» از سلول‌های خون نوزاد است. پس بچه‌هایی که قبل از هفته ۳۸ به دنیا می‎آیند از این موضوع بهره‌ای نمی‌برند یا به خوبی دیگران بهره نمی‌برند.

ریختن موی بدن

در هفته‌های آخر موهای روی بدن بچه که در دوران بارداری خانم‌ها تشکیل شده از بین می‌رود. این موها تا آن زمان برای گرم نگه داشتن و مراقبت از پوست در برابر اسیدهای موجود در بدن مادر هستند، اما در هفته‌های آخر نیازی به آن‌ها نیست.

افزایش وزن

در هفته ۳۵ بارداری جنین افزایش وزن پیدا می‌‎کتند. لایه‌ای از چربی در بدنش ایجاد می‌شود که کمک می‌کند بعد از به دنیا آمدن گرم بماند. قفسه سینه نیز بیشتر شکل می‌گیرد.