همه ما یا در این شرایط بوده‌ایم یا در آن قرار خواهیم گرفت؛ می‌خواهیم خودرو بخریم، نمی‌دانیم باید سراغ چه ماشینی برویم، وسیله قبلی‌مان اذیتمان کرده و برایمان تجربه‌ای تلخ رقم زده که دیگر نمی‌خواهیم گرفتار آن باشیم. در نتیجه تصمیم می‌گیریم با فروشنده خودرو مشورت کنیم و از خودش نظر بخواهیم که مناسب‌ترین خودرو برای ما کدام است. اما قبل از این کار به ۵ نکته زیر توجه کنید.

  • اجازه ندهید بودجه‌تان مشخص شود
  • پولی برای آپشن‌های بی‌‎مورد نپردازید
  • فقط به گارانتی کمپانی اهمیت دهید
  • واسطه را کنار زده و با مدیر مذاکره کنید
  • قبل از خرید به خوبی تحقیق کنید

۱- معمولا اولین جمله‌ای که فروشنده از شما می‌پرسد این است «چقدر بودجه دارید؟» یا این که می‌پرسد «چطور می‌خواهید وجه خودرو را پرداخت کنید؟». این راحت‌ترین راه برای فروشندگان است که توپ را در زمین شما بیندازند تا به آن‌ها بگویید حاضرید برای یک ماشین چقدر بپردازید. راه حل این است، به آن‌ها بگویید «کمترین مقداری که می‌توانید در ازایش ماشین بدهید» یا «مناسب‌ترین ماشین‌های پرفروش با چه قیمتی ارائه شده‌اند؟» یا «اول قیمتتان را بگویید تا بدانم با بودجه من سازگاری دارد یا نه».

۲- آپشن‌های اضافه این روزها به فروشنده‌ها اجازه می‌دهد تا به راحتی قیمت را تغییر دهند. بیشتر آپشن‌ها مانند بلوتوث و سانروف اما در بسیاری از ماشین‌ها استاندارد است. اضافه‌ها شامل خنک کننده صندلی یا گرمکن صندلی هستند که هم خودرو را گران می‌کنند و هم کمتر به کار می‌آیند. مراقب باشید زمانی که می‌خواهید ماشین بخرید، پول بی‌مورد برای آپشن‌هایی که به آن‌ها نیازی ندارید، ندهید. جالب است بدانید پرفروش‌ترین مدل‌های کارخانه‌های مختلف خودروسازی آن‌هایی هستند که کمترین آپشن‌ها را دارند.

۳- هرگز زیر بار قبول گارانتی‌هایی که فروشنده جدا از گارانتی خود ماشین می‌دهد نروید. بیشترین ماشین‌ها این روزها توسط خود کمپانی سازنده گارانتی می‎‌شوند و گارانتی‌ها و خدمات ویژه‌ای که فروشنده به شما پیشنهاد می‌‍دهد راهی برای گرفتن پول بیشتر از شما است. گارانتی‌هایی که در صورت خرید یا به کارتان نمی‎‎آیند یا اصلا به درستی پاسخگوی خواسته‌هایتان نیستند.

۴- سعی کنید واسطه‌ها را کنار بزنید و با مدیر اصلی صحبت کنید. معمولا افرادی واسطه هستند تا خودرو را به شما بفروشند، اما مدیر هم پشت آن‌ها قرار دارد و وقت کافی برای صحبت کردن با شما را هم دارد. بهتر است با این جمله شروع کنید «من آمده‌ام که امروز حتما یک خودرو تهیه کنم، اما ترجیح می‌دهم مستقیما با مدیر صحبت کنم». اگر کارت اعتباری یا دسته چکتان را در دستتان نگه دارید می‌توانید مطمئن باشید که فروشنده شما را به مدیرش معرفی می‌کند.

۵- قبل از خرید خودرو درباره‌اش تحقیق کنید، درباره انواع مختلف قیمت، رنگ‌ها، قدرت موتورها و …. وقتی این‌ها را بدانید اعتماد به نفس خوبی خواهید داشت و حتی بهتر از خود فروشنده از ماشین می‌‎دانید، چون آن‌‎ها ماشین‌های زیادی برای فروش دارند و به اندازه شما روی یک آیتم تمرکز نکرده‌اند. این کار دو مزیت دارد، از موضوع بالا و با اعتماد به نفس صحبت می‌کنید و فروشنده نمی‌تواند چیزی جز حقیقت درباره شرایط ماشین به شما بگوید.