درنگ: معمولا یکی از زمان‌‎هایی که والدین بیشتر از همیشه نگران فرزندانشان هستند زمانی است که قرار است به دانشگاه برود و مجبور است خانه را ترک کرده و به شهری دیگر برود. در این زمینه آموزش‎های زیادی لازم است که به فرزند داده شود اما یکی از این آموزش‌‎ها درباره چگونگی پول خرج کردن است که در زیر به نکاتی درباره آن اشاره می‎کنیم.

صرفه‎جویی

باید فرزندتان پولش را مدیریت کند. باید بداند که هیچ وقت نباید تا آخرین مقدار پولش را خرج کند. برای این کار از سال قبل از دانشگاه او را وادار کنید قبض‌ها و برخی از پرداختی‎هایش را از پولی که به او می‌دهید بپردازد.

پس‎انداز

همیشه همه دوست دارند مقدار زیادی از پولشان را پس‌انداز کنند اما زندگی اتفاقاتی را در پیش رو دارد که برنامه ریزی را به هم می‌زند. کاری کنید فرزندتان بفهمد که بیش از اندازه خرج می‎کند یا به اندازه. باید بداند که همیشه نمی‎تواند مقداری که می‎خواهد پول خرج کند، همیشه هم نمی‎تواند پس‎انداز کند و باید برای برخی امور قید پس‎انداز را زد.

درست خرج کردن

مخصوصا زمانی که فرزندتان دانشجو است زمانی را با هم دانشگاهی‎ها یا هم‎اتاقی‎ها می‎گذراند. خیلی اوقات برای خوردن یک بستنی بیرون می‏‌روند اما این کار زمانی که متعادل باشد خوب است. باید بداند که همین مبالغ کم، وقتی جمع شود زیاد می‏‌شود.

استقلال

برای مدتی طولانی هر خرجی برای فرزندتان کرده‌اید. حالا هم شاید قرار باشد به او پول بدهید اما دیگر مدیریتش با شما نیست. باید فرزندتان یاد بگیرد که پولش را برای پرداخت قبوض، بیماری‌ها، مراسم‌ها و … تقسیم کند. کم‎کم متوجه می‎شود که پول چطور می‎آید و چطور خرج می‎شود.

مصرف هوشمندانه

هوشمندانه رفتار کردن با پول به این معنی نیست که همه آن را برای خودتان نگه دارید. خیلی اوقات خرج کردن مقداری از پول برای چیزهایی که دوست دارید و به آن بها می‏‌دهید به اندازه پس‎انداز کردن آن اهمیت دارد. شاید گاهی اوقات در پایان چیزی از پول نمانده باشد اما اثر آن بر روح و جسم شما باقی مانده است.