درنگ: خیلی منطقی است وقتی بچه شما خانه را به هم می‎ریزد، در تمیز کردن آن هم به شما کمک کند. نه به خاطر شما، بلکه به خاطر خودش انجام دادن این کار مهم است. در زیر توصیه‎هایی داریم که بتوانید از فرزندانتان در امور خانه کمک بگیرید.

انگیزه دادن

حتی کوچک‎ترین بچه‎ها هم می‏‌توانند این احساس را داشته باشند که در خانه مفید هستند. بهترین زمان برای کمک گرفتن از آن‌ها زمانی است که راه رفتن را یاد می‌‎گیرند. آن‎ها را در سینک قرار دهید و هویج ها را برای شستن در اختیار او بگذارید.

قبول کردن کارهای ناتمام

درست است که حمام کردن کار مفیدی است اما بچه کوچک زیاد کثیف نمی‌‏شود. پس اجازه دهید در حمام خودش را بشوید.

تمرین دادن

کارهای خیلی کوچک را به آن‎ها بسپارید. مثلا کمک کنند بعد از ناهار سفره را تمیز کنید، یا بگویید ظروف را برایتان بیاورند تا آن‎ها را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید.

تداوم

درباره زمانی که باید امور انجام شوند برایشان توضیح دهید، حتی بگویید که برای مثال کاری باید در طول مدت تنها چند ساعت انجام شود. برای مثال اگر فرزند ۸ ساله شما خودش لباسش را نمی‎پوشد، این را با آرامی و دوستانه به او بگویید، مثلا بگویید امیدوارم به موقع لباست را بپوشی تا به موقع به مراسم برسیم.

کار تیمی

همیشه وظیفه شما این است که با فرزندانتان در ارتباط بمانید، کار کردن هم در واقع می‎تواند دلیلی برای همکاری باشد. هم در کارها از آن‎ها کمک بگیرید و هم سعی کنید کار تیمی را به آن‌ها آموزش دهید.