درنگ : زایمان یکی از عجیب‏ترین اتفاقات زندگی یک خانم است و دلیلش این است که مخصوصا وقتی خانمی برای اولین بار زایمان می‎کند، قرار است تجربه‎ای داشته باشد که هیچ چیز درباره‎اش نمی‌داند. اما با مطالعه درباره این موضوع می‎توان فهمید توصیه‎های زیادی درباره‎‏اش وجود دارد، توصیه‏هایی هم از کارشناسان و هم از کسانی که تجربه‎اش را داشته‌اند. در این مطلب سعی داریم مواردی را در این باره توضیح دهیم:

ورزش

برخی از کلاس‎های تمرینی مخصوص خانم‎های باردار هستند و بهتر است به هیچ وجه آن‌‎ها را از دست ندهید. تمرینات زمان بارداری باعث می‏شوند زایمان شما بسیار راحت‎تر باشد.

زمان زایمان

چیزی که شما در فیلم‎ها درباره زایمان می‏بینید همیشه آن چیزی نیست که واقعیت دارد. گاهی این زمان بیشتر و گاهی کمتر است. این موضوع استانداردی ندارد و در نتیجه هرگز طولانی یا کوتاه شدن زایمان، مخصوصا نوع طبیعی آن نباید شما را نگران کند.

شلوغی

گاهی در هنگام زایمان افراد زیادی در اتاق عمل وجود دارند و گاهی کمتر. این موضوعی است که اصلا نباید شما را نگران کند و باید بدانید گاهی لازم است افراد زیادی در اتاق و در کنار پزشک حاضر باشند و این نشانه‎ای برای هیچ مشکل خاصی نیست.

افسردگی

بین ۱۵ تا ۲۰ درصد خانم‌ها دچار افسردگی بعد از زایمان می‎شوند و این اصلا موضوع عجیبی نیست. پس اگر شما هم چنین حسی داشتید یا حتی قبل از زایمان به آن فکر کردید اصلا مشکلی نیست که درباره‎اش با دیگران صحبت کنید و از تجربیات آن‌‎ها استفاده کنید.

درد

به هر سبک و روشی که باشد زایمان معمولا دردناک است و این که از کدام روش زایمان استفاده می‎کنید مقدار درد را مشخص می‎کند. فقط باید بدانید که این موضوع طبیعی است و حتی اگر دردتان خیلی شدید است باز هم نگران نباشید.