درنگ: معمولا مادرهایی که به تازگی فرزندشان را به دنیا آورده‌اند مشکلات مشابهی دارند. اما توصیه‌هایی برای آن‌ها وجود دارد که حاصل تجربه دیگر مادران است. در زیر به ۵ مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱- بیشتر اوقات مادران وقتی گریه و ناآرامی فرزندشان را می‌بینند اول از همه سعی می‌کنند به آن‌ها شیر بدهند و فکر می‌کنند بچه گرسنه است. بعد که ناموفق می‌مانند عصبانی و ناراحت می‌شوند؛ فراموش نکنید بری مراقبت از فرزندتان به همان اندازه مهم است که مراقب خودتان هم باشید، پس ریلکس باشید.

۲- نوزادتان قطعا در طول شب بارها شما را بیدار می‌کند این باعث می‌شود با توجه به خستگی‌ای که دارید بیشتر هم عصبی شوید. اما اجازه ندهید. یک شب نوبت شما برای نگهداری از فرزند و شب دیگر نوبت پدرش.

۳- سعی کنید بچه‌هایی که آرام نمی‌شوند و نمی‌دانید چه مشکلی دارند را با سر و صدا و یا پخش کردن موسیقی آرام کنید. خیلی اوقات نمی‌دانید چرا بچه گریه می‌کند، اما آن‌ها به شکلک و صداهای عجیب واکنشی خاص نشان می‌دهند.

۴- برای رسیدگی به نوزادتان از پدرش هم کمک بگیرید. از او بخواهید برای مدتی کارش را کمتر کند. معمولا روزهای اول همه بزرگترها کمک می‌کنند و بعد از چند روز شما با نوزادتان تنها می‌مانید اما پدرش را فراموش نکنید.

۵- پیشنهاد کمک‌ها را قبول کنید، البته از افرادی که به نظرتان مناسب هستند. اگر همسایه پیشنهاد داد از بچه نگهداری کند تا شما دوش بگیرید پیشنهادش را رد نکنید. همیشه کارهای خانه شما را اذیت می‌کند و به خاطر مراقبت از فرزند وقت زیادی برای آن‌ها ندارید، پس کمک‌ها را رد نکنید.