درنگ: آزار و اذیت جنسی کودکان موردی است که از سال‎‌ها قبل در سراسر جهان وجود داشته و هنوز هم افراد بسیاری هستند که به این کار پلید ادامه می‎دهند. علیرغم وضع شدن قوانین بسیار برای مقابله با افرادی که چنین کارهایی را می‎کنند و دستگیری‌‎های بسیار پلیس این اقدامات هنوز هم در مقیاسی وسیع در دنیا وجود دارند و افراد بسیاری هستند. بزرگ‎ترین مشکل این موضوع این است که افرادی که دست به این کار می‎زنند بیشتر مشکلات روانی دارند یا مواد روانگردان استفاده می‎کنند و در نتیجه تهدید و وضع قوانین سختگیرانه برای این جرم تاثیری روی آن‌ها ندارد. در زیر می‌‏توانید درباره نمونه‌هایی از این اقدامات در نقاط مختلف دنیا بخوانید.

  • پلیس آلمان خبر از انهدام یک باند کودک‌آزادی در شهر فرانکفورت داد. این باند با دزدیدن کودکان اقدام به تهیه فیلم‎های مستهجن با موضوع کودک‎آزاری می‎کردند.
  •  زن و شوهری در فلوریدا اقدام به دزدیدن کودکان و آزار و اذیت آن‌ها می‎کردند. صاحب‌خانه این زوج به محض دیدن یک مورد پلیس را خبر کرده است. او گفته در حالی که زن اقدام به آزار و اذیت و ضرب و شتم با برس و کمربند می‎کرده مرد به کودکان تجاوز می‎کرده است. یکی از کارهای زن این بوده که صابون درون دهان بچه‎ها می‎‏گذاشته است.
  •   دختری ۸ ساله در کانادا به اداره پلیس مراجعه کرده و اعلام می‎کند مدتی است پدر و مادرش کودکانی را به خانه می‎آورند و بعد از این که مقابل چشم او و کودک مواد مخدر مصرف می‎کنند شروع به آزار و اذیت جنسی آن کودک می‎کنند.
  • کشیش ارشد کلیسایی در انگلیس کودکان و نوجوانان را مجبور به مراجعه مکرر به کلیسا می‏‌کرده و از آن‎ها سوء استفاده جنسی می‎کرده است. او با نقاب دین این امور را انجام داده و قربانیان را مجبور می‎کرده برای آمرزیده شدن گناهانشان اوامر او را اجرا کنند.
  • در سال ۲۰۱۲ والدین بسیاری به اداره پلیس لندن مراجعه کردند و ادعا داشتند مربی ژیمناستیک باشگاهی که فرزندانشان در آن ورزش می‏‌کنند اقدام به آزار و اذیت جنسی کودکان کرده است. بعدها یکی از کودکان ترس را کنار گذاشت و صحبت کرد و اعلام کرد او فقط با وسایل و ابزار آن‌ها را آزار جنسی می‎‌داده است.

موارد بسیاری وجود دارد که با رعایت برخی نکات می‎توان مانع از وجود چنین مشکلاتی در خانواده شد. اولین قدمی که روانشناسان و متخصصین آن را توصیه می‎کنند بالا بردن علم والدین درباره فرزندانشان است. اگر والدین به خوبی رفتارهای ناهنجار فرزندان را بشناسند در اولین فرصت بعد از تغییر ناگهانی رفتار فرزندان متوجه می‏‌شوند که مشکلی وجود دارد. بالا بردن علم والدین درباره فرزندان دو قدم دارد که اولی توجه بیشتر به فرزند برای آشنایی با رفتارهای او است و دومی می‎تواند با شرکت در کلاس‎های پیشنهادی مدارس برای اولیا و گاهی مراجعه به روانشناس متخصص کودک حاصل شود.

به طور کلی اولین قدم برای فرهنگ‌سازی درباره این موضوع مربوط به والدین می‌‏شود نه خود فرزندان. در صورتی که والدین به خوبی از این مورد و خطرات و ریسک‌‎های آن آگاه باشند به شکل چشم‎گیری میزان وقوع آن در جوامع کاهش پیدا خواهد کرد. هنوز در بیشتر کشورها این فرهنگ‎سازی در مراحل اولیه قرار دارد، اما کشورهای پیشرفته برنامه‌ریزی‌هایی برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی از طریق آموزش و فرهنگ‌سازی برای والدین انجام داده‌اند.