درنگ : کودکان و نوجوانانی که به اینترنت معتاد می‌شوند احساس می‌کنند تنها در صورت وصل بودن به اینترنت آرام و شاد و ایمن هستند و اگر جایی بروند که اینترنت در دسترسشان نباشد احساس پریشانی، نگرانی و عصبانیت می‌کنند. آنها ساعت‌های متمادی در اینترنت وقت می‌گذرانند و همین باعث اختلال در زندگی روزمره‌شان می‌شود.  درباره بچه‌هایی که به اینترنت اعتیاد پیدا کرده‌اند مهم‌ترین کار، کاهش وابستگی آنها به اینترنت است و نه منع کامل دسترسی‌شان به اینترنت. این کاهش باید تدریحی باشد. مثلاً اگر فرزند شما روزی ۵ ساعت در اینترنت وقت می‌گذراند، این مدت را به ۳ ساعت، سپس ۲ساعت و در نهایت یک ساعت در روز برسانید.  از ابزارهایی مثل ساعت زنگ‌دار یا کرنومتر برای مدت زمان اتصال به اینترنت استفاده کنید.

اینترنت هم درست مثل اعتیاد به مواد مخدر علایم جسمانی دارد که گاهی برای کنترل آنها پزشک دارودرمانی را پیشنهاد می‌کند

به فرزندتان بگویید که می‌تواند انتخاب کند مدت زمان مجاز استفاده از اینترنت را که به صورت یکجا یا پراکنده در طول روز استفاده کند. مثلاً تمام این یک ساعت را در غروب به اینترنت وصل شود یا نیم ساعت صبح و نیم ساعت شب، در اینترنت وقت بگذراند.  زمان حضور در اینترنت را هدفمند کرده و با توجه به نوع کاربرد آن انعطاف داشته باشید. مثلاً اگر فرزندتان برای یک کار تحقیقی مربوط به تکالیفش نیازمند جست‌و‌جو در اینترنت است، این زمان جست‌و‌جو را به زمان مجاز روزانه او اضافه کنید.

اگر فرزندتان از رایانه یا لپ‌تاپ استفاده می‌کند، آن را نه در اتاقش، بلکه در محلی قرار دهید که در دیدرس همه اعضای خانواده باشد. مثلاً اتاق نشیمن یا آشپزخانه. همچنین روشن و خاموش کردن مودم را خودتان مدیریت کنید و اگر فرزندتان از سیمکارت برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کند، فقط در ساعت مورد نیاز سیمکارت را در اختیار او قرار دهید.  در ازای کاهش اتصال به اینترنت، برای فرزندتان پاداشی در نظر بگیرید یا در صورت تخلف، مجازاتش کنید.

  عکس‌ سلفی زیاد می‌گیرید؟ | نشانه یک اختلال روانی است
  چرا نباید اسباب بازی‎ زیادی برای کودکان خرید؟

فهرستی از فعالیت‌های هیجان انگیز و مفید تهیه کنید و استفاده از اینترنت را با کارهای جذاب دیگری که مورد علاقه فرزندتان است جایگزین کنید. مثل با هم کیک پختن، باشگاه رفتن، پیاده روی، پاساژگردی خانوادگی، کتاب خواندن، کاردستی ساختن و فیلم دیدن و…  اگر فرزندتان در هنگام محرومیت از اینترنت دچار پرخاشگری، اضطراب، لرزش بدن، دلشوره و تهوع و… می‌شود، ممکن است نیاز داشته باشید با یک روانپزشک مشورت کنید. چون اعتیاد به اینترنت هم درست مثل اعتیاد به مواد مخدر علایم جسمانی دارد که گاهی برای کنترل آنها پزشک دارودرمانی را پیشنهاد می‌کند.