درنگ: اگر به تازگی نوزادتان را به دنیا آورده‎اید مواردی وجود دارد که بهتر است آن‎ها را بدانید. برای مثال به زودی تغییراتی در سایز خودتان و فرزندتان ایجاد می‎شود.

رابطه

برخی از مادران نگرانند که چرا بلافاصله بعد از به دنیا آمدن فرزندشان رابطه خوب و احساس عاطفی شدیدی نسبت به او ندارند. این کاملا طبیعی است، چند روز و شاید چند هفته زمان می‏‎برد، گاهی هم چند ماه. این رابطه مادر و فرزندی خود به خود ایجاد می‎شود، شاید دیر شود، اما حتما به وجود می‏‌آید.

مدفوع

گاهی نوزادان مدفوعی دارند که رنگی نزدیک به مشکی دارد. اصلا جای نگرانی نیست. بهتر است بعد از شسشتوی بچه پشت او را با روغن نارگیل یا روغن زیتون ماساژ دهید. کم کم رنگ مدفوع به حالت عادی درخواهد آمد.

عرق کردن

در طول هفته اول بعد از زایمان شاید بیش از اندازه ادرار کنید و البته بیش از اندازه عرق کنید. عرقتان هم بوی تندتری خواهد داشت. بیشتر بانوان ۳ تا ۴ روز بعد از زایمان دچار این اتفاق می‌‏شوند و این مربوط به تغییرات هورمونی است. بهتر است در این دوران استراحت کنید.

زمان می‌برد تا سایزتان به حالت قبلی بازگردد

با خودتان جین‎های قبل حاملگی را به بیمارستان نبرید که بعد از زایمان آن‎ها را بپوشید و به خانه بازگردید. معمولا ۲ تا ۳ هفته زمان می‎برد تا خانم‎ها به شکل قبل از حاملگی بازگردند. گاهی برخی خانم‎ها تعجب می‏‌کنند که حتی بعد از زایمان شبیه خانم‎های حامله هستند، اما این طبیعی است.