درنگ: این چهار مورد عبارتند از:

یک : کرم ضد آفتاب را جدی بگیرید

کرم ضد آفتاب یکی از مهمترین مواد آرایشی است که همه ما روزانه از آن استفاده می‌کنیم ولی نکته مهم در استفاده از کرم ضد آفتاب این است که بدانید هیچکدام از کرم‌های ضدآفتاب نمی‌توانند صد درصد از پوست شما در مقابل اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کنند. کرم‌هایی با نود و سه درصد spf15  و spf50 توانایی محافظت ۹۸ درصدی از پوست شما در برابر پرتوهای فرابنفش را دارند.
در هنگام خرید کرم‌های ضد افتاب روی جعبه را بخوانید تا مطمئن شوید در ترکیب آن زینک اکساید و دی اکسید تیتانیوم به کار رفته است. برای استفاده از کرم‌های ضد آفتاب باید به نکته توجه کنید که کرم‌های ضد آفتاب، ضد آب هم باشند. هر چند نباید فراموش کنید که بعد از شنا یا یک ساعت بعد از استفاده، مجددا باید کرم ضد آفتاب را تجدید کنید.

به توصیه متخصصان پوست بهتر است از کرم‌های ضد افتابی استفاده کنید که فاقد عطر و اسانس هستند. در افرادی که حساسیت بالایی دارند، گاهی استفاده از کرم‌های با بو می‌تواند منجر به سردرد، خارش و یا حساسیت‌هایی پوستی مانند قرمزی یا کهیر شود. خصوصا کرم ضد آفتاب خودتان را برای بچه‌ها به کار نبرید و برای آنها حتما از ضد آفتاب‌هایی استفاده کنید که روی بسته بندی عبارت «برای کودکان» درج شده باشد.

 

 

دو : بر حسب نوع پوستتان خرید کنید

خیلی وقت‌ها  ما  تعریف یک محصول آرایشی بهداشتی را از کسی شنیده‌ایم که فلان کرم ضد چروک حرف ندارد یا فلان کرم پودر روی پوست عالی است. اما مثل سایز لباس که فقط هر کسی می‌تواند سایز خودش را بپوشد، استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی نیز به تفکیک انواع پوست و سن و سال برای هر کسی فرق می‌کند.

دسته بندی انواع پوست برای افراد مختلف شامل معمولی، چرب، خشک و مختلط است. استفاده از محصولات پوستی که مختص پوست شما نیستند باعث جوش، خشکی بیش از حد پوست، خارش ، و … می‌شوند به همین دلیل باید ابتدا نوع پوستتان را خوب بشناسید و بر حسب آن بهترین محصول را انتخاب کنید.  معمولا مناسب بودن لوازم ارایشی و بهداشتی بر حسب نوع  پوست، روی بسته بندی کالا درج شده است.

سه: لوازم ارایش ارزان ؛ هرگز!  

لوازم آرایش ارزان قیمتی که معمولا در جاهای عمومی به فروش می‌رسند را نخرید؛ هر چند از لحاظ ظاهر کاملا شبیه به لوازم ارایش اصل باشند. ارسنیک، برلیوم، کادمیوم و آلومینوم فقط شماری از مواد خطرناکی هستند که در این نوع لوازم آرایش وجود دارند. عفونت چشم، ورم پلک، خارش و سوزش نواحی پوست و مشکلاتی از این دست تنها گوشه کوچکی از مسائلی هستند که استفاده از لوازم آرایش‌های غیراستاندارد و غیرمجاز که در کارگاه‌های تولید لوازم ارایشی و به صورت فله‌ای تولید می‌شوند برای استفاده کنندگان ایجاد می‌کند. هرچند در خیلی از موارد هم ممکن است در ابتدا هیچکدام از نشانه‌های آسیب پوستی روی چهره  و پوست شما ظاهر نشوند.

در موقع خرید لوزام ارایشی و بهداشتی دقت کنید که در صورت ساخت داخل بودن علامت استاندارد، تاریخ تولید و انقضا داشته باشد. در مورد لوزام ارایشی و بهداشتی خارجی نیز حتما از جاهای معتبر خریداری کنید. کالا باید برچسب رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت داشته باشد. این سه مورد در قالب یک برچسب مشخص روی تمامی لوازم آرایشی بهداشتی چسبانده شده اند.  

 

 

پارابن دار نخرید

لوازم آرایشی دارای پارابن خطرناکند؛ پاربن ماده‌ای نگهدارنده است که دلیل خواص آنتی باکتریایی و جلوگیری از رشد باکتری‌ها در داروها، لوازم آرایشی، محصولات مراقبت از پوست، محصولات مراقبت شخصی مانند خمیر دندان و مرطوب کننده‌ها و حتی برخی از غذاها است. پارابن‌ها به دلیل اختلالاتی که درروند تولید هورمون‌ها و کارکرد غدد ایجاد می‌کنند خطرناکنند. استفاده از محصولات پارابن‌دار به دلیل روند جذبی که دارد در زنان باردار باعث تاثیر منفی بر جنین می‌شود و به همین دلیل تاکید و توصیه بر استفاده از محصولات بدون پارابن برای مادران باردار بیش از افراد عادی است. حتی در موارد متعددی استفاده از پارابن باعث افزایش رشد سلول‌های سرطان سینه شده است.