درنگ: همانقدر که پیدا کردن روش مناسب برای به دست آوردن پول مهم است، دانستن مسائلی که مربوط به خرج کردن است هم از اهمیت ویژه‎ای برخوردار است. بهتر است این مسائل از سنین پایین به کودکان آموخته شود، مانند کمک به خیریه‎ها، پس‎انداز کردن، تقسیم‎بندی کردن و …. در زیر به چند روش جذاب برای آموختن این موارد به کودکان اشاره می‎کنیم:

پرداخت به خیریه

بچه‎ها بدون توجه به مسائل مادی دوست دارند همه چیز داشته باشند. اما از سن ۴ سالگی می‎توان به آن‌ها آموزش داد که باید مقداری پول کمک کنند. بهترین راه این است که کم کم برایشان از اهمیت کمک کردن صحبت کنیم.

برنامه‎ریزی

حتی بسیاری از افراد بزرگسال هم در انجام این کار مشکل دارند. باید مقداری از پول را پس‌انداز، مقداری را خرج تفریح و زندگی و مقداری را سرمایه‎گذاری کرد. این موضوع برای کودکان هم می‏‌تواند بسیار سخت باشد. اما باید اول خودمان آن را رعایت کنیم. نکته دیگر این که آموزش این موضوع برای فرزندان زمان زیادی لازم دارد.

به راحتی خوردن دسر

دسرها معمولا زیاد گران‎ نیستند اما کودکان از سن ۶ سالگی به بعد عاشق آن هستند. از آنجایی که دسرها معمولا مضر هستند بهتر است به فرزندتان آموزش دهید که برای خریدن آن باید پول‎هایش را جمع کنند. با این کار هم دیر به دیر دسر می‎خورد و هم یاد می‎گیرند برای چیزی که می‎خواهند پول جمع کنند.

سرمایه‎گذاری

می‎گویند ذخیره کردن پول سخت‎تر از کسب آن است. درست هم می‎گویند. اما افرادی موفق می‎شوند که ذخیره می‎کنند. بهترین راه برای ذخیره کردن پول سرمایه‎گذاری است. کودکان از سن ۷ سالگی به بعد آمادگی یاد گرفتن این موضوع را دارند. از آنجایی که برای آن‎ها سرمایه‎گذاری سخت است، چه چیزی بهتر از پول جمع کردن. بهتر است به کودک بیاموزید تا پول‎هایش را جمع کند و این کار را با خریدن یک قلک برای او آغاز کنید. کم‎کم جمع کردن پول را یاد می‎گیرد و وقتی سنش بالاتر برود برای چیزهایی مثل ماشین از آن استفاده می‎کند و حتی در سنین بالاتر سرمایه‎گذاری هم می‎کند.