درنگ: خرید کردن همانقدر که لذت‌بخش است، می‎تواند کار دشوار و خسته‌کننده‌ای باشد. گاهی اوقات هم پیش می‌آید که خریدی را انجام می‌دهید و وقتی به خانه بازمی‌گردید و به آن فکر می‌کنید متوجه می‎شوید یا خریدتان را دوست ندارید و یا پولی بیشتر از ارزش واقعی‎اش برای آن پرداخته‌اید. در واقع خوب خرید کردن یک هنر است که هم باعث ذخیره پولتان می‌شود و هم می‌توانید از چیزی که خریدید لذت ببرید. فقط کافی است قبل از خرید ۴ سوال را از خودتان بپرسید.

نیازی دارم؟

اول از همه از خودتان بپرسید به چیزی که می‌خواهید بخرید نیازی دارید یا نه. فکر کنید اگر خریدتان را به خانه ببرید تا یک سال بعد کجا نگهداری خواهد شد. اگر نظرتان این بود که باید این آیتم را داشته باشید، آن وقت فکر کنید که آیا می‌توانید آن را از جای دیگری با قیمت مناسب‌تر تهیه کنید؟ این اولین چیزهایی است که باید به آن فکر کنید.

این محصول متعلق به کجاست؟

سوال دوم این است. وقتی می‌خواهید خرید کنید باید به کمپانی سازنده آن دقت کنید. اصالت اجناس همیشه اهمیت دارند و باید مطمئن شویم خریدمان خدمات پس از فروش و اصالتی مناسب دارد یا خیر. به زبان ساده‌تر از برندها و کمپانی‌هایی خرید کنید که مشتری برایشان اهمیت دارد.

چرا نیاز دارم؟

بین این که چه چیزی می‌خواهیم و چه چیزی نیاز داریم تفاوت وجود دارد. پس باید به این فکر کنید که واقعا چیزی که می‌خرید جزء نیازهای شماست یا فقط دوست دارید آن را داشته باشید.

استرس دارم؟

خیلی‌ها وقتی عصبی هستند روی به خوردن می‎آورند، شاید برایتان عجیب باشد، اما خیلی از افراد وقتی استرس دارند خرید می‌کنند. خرید کردن در مواقعی که احساس خوشی نداریم می‌تواند زمانمان را پر کند و باعث شود به چیزی فکر نکنیم. اما بهتر است به احساساتمان غلیه کنیم. این که می‎‌توانید از سرمایه‌تان هر وقت که دوست داشتید استفاده کنید معنی‎اش این نیست که از پس مشکلات دیگر زندگی هم بر می‎آیید.