درنگ : هیچ کس نمی‎تواند به صورت ۱۰۰ درصد پیش‎بینی کند که رابطه یک زوج به سمت جدایی می‎رود. اما مطمئنا اگر کسی بتواند بهتر از دیگران در این باره اظهارنظر کند آن فرد یک متخصص جامعه‎شناس است. دلیلش هم این است که همه زوج‎هایی که به سمت جدایی حرکت کردند اتفاقات مشابهی را تجربه کرده‌اند. در زیر به مواردی اشاره می‎کنیم که معمولا به جدایی منتهی می‎شوند:

ازدواج در سنین نوجوانی یا بعد از ۳۲ سالگی

بهترین زمان برای ازدواج زمانی است که خودتان احساس کنید آماده هستید. یا زمانی که کسی را پیدا کنید و احساس کنید همان کسی است که می‌‏توانید برای تمام عمر با او باشید. اما هرگز تن به ازدواج اجباری ندهید. آمار نشان داده افرادی که در سنین نوجوانی یا بعد از سن ۳۲ سالگی ازدواج می‌‎کنند بیشتر در معرض جدایی قرار دارند.

داشتن شوهری که شغل تمام‌وقت ندارد

در نتیجه تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۶ برگزار شد مشخص شد که درآمد و وضعیت مالی زوجین رابطه مستقیم با جدایی‎شان ندارد بلکه تاثیر کار آن‌ها روی این موضوع بیشتر است. تحقیقات نشان داده جدایی بین زوجینی که در آن‌ها جنس مذکر شغل تمام وقت ندارد رایج‎تر است.

اهانت و شکسته شدن حرمت‌ها

جان گاتمن، روانشناس دانشگاه واشنگتن معتقد است برخی اخلاق خاص مطمئنا تاثیر زیادی روی روابط زوجین دارند. زوجینی که بین آن‌ها اهانت کردن و انتقاد از یکدیگر رایج شود در خطر جدایی هستند. همچنین اگر یکی از زوجین مدام فکر کند که در رابطه به هر دلیل به او ظلم می‌‏شود رابطه می‎تواند به جدایی منجر شود.

نارضایتی از رابطه

دانشگاه واشنگتن در سال ۱۹۹۲ در برنامه‌ای با زوجین درباره رابطه‎شان مصاحبه کرد و قرار شد بعد از مصاحبه پیش‎بینی کنند که این زوجین رابطه طولانی خواهند داشت یا نه. درصد بیشتری از افراد که در این مصاحبه مدام از رابطه‎شان و زندگی مشترک بد گفتند و اظهار نارضایتی کردند در نهایت از همسرشان جدا شدند.