درنگ: یکی از توصیه‏‌های روانشناسان به زوجین این است که حتی بعد از ازدواج هم مثل دوران نامزدی باشند، قرار بگذارند، برای یکدیگر هدیه بخرند، مراسم را به جای آورند و …. اما همه این‌‎ها در دوران متاهلی با دوران نامزدی تفاوت دارد، مخصوصا قرار گذاشتن. در زیر به برخی از تفاوت‎ها اشاره می‏‌کنیم:

تفاوت در اولویت‌ها

شریک ایده‏‌آل شما در ۲۰ سالگی و ۳۰ سالگی متفاوت خواهد بود. جزئیات البته برای هر فردی متفاوت است. اما افراد مسن‎تر درک بهتری از یک شریک دارند. معمولا افراد مسن‎تر بیشتر به فاکتورهایی توجه می‏‌کنند که برای زندگی کردن مناسب است.

اطلاع از خط قرمزها

وقتی به تازگی شروع کرده و با هم قرار می‏‌گذارید، معمولا احساسات زیادی دارید و کمتر کاستی‎های طرف مقابل را می‏‌بینید اما در سنین بالاتر ذهنتان بازتر است و به راحتی می‌توانید خط قرمزها را درک کرده و تصمیم بگیرید.

مسئولیت بیشتر

وقتی وارد رابطه‏‌ای می‎شوید باید همه‏ چیزتان با یکدیگر باشد. برای تقسیم کردن زندگی و شریک شدن در داشتن بچه مطمئنا مسئولیت زیادی به عهده‌‎تان خواهد بود. این یعنی انعطاف‎پذیری کمتری دارید و اولویت‏‌هایتان تغییر خواهد کرد.

داخل خانه

وقتی جوان هستید بیشتر دوست دارید فرد مورد علاقه‏‌تان را بیرون از خانه ملاقات کنید، برای شام، در کافی‏‌شاپ، در پارک یا سینما. اما با بالاتر رفتن سن معمولا بیشتر علاقه به حضور در خانه وجود دارد. البته که می‏‌توان در خانه هم از حضور یکدیگر لذت برد.

شاید با بالا رفتن سن روابط زن و شوهرها تغییر کند اما این اصلا به این معنی نیست که خوشی‎ها تمام شده است. در هر شرایطی می‏‌توان از زندگی لذت برد. باید برای زندگی در شادی و آرامش برنامه‏‌ریزی کرد.