درنگ: اگر از فعالان بازار بورس هستید و بازار آنطور که انتظار داشتید برای شما سودآور نبود بدانید که یا ارکان موفقیت در بورس را به خوبی نمی‌شناسید یا اینکه در اجرای این ارکان به درستی عمل نکردید.

اما اگر این سوال در ذهنتان هستد که چگونه در بازار بورس باقی بمانیم، در ادامه شهاب موسوی مدرس و فعال بازار سرمایه سه رکن موفقیت در بورس و راهکارهای ماندگاری در بازار سرمایه را تشریح می‌کند:

همه ما افراد زیادی را می‌شناسیم که روزی با بازار سرمایه و بورس آشنا شدن و با یک سرمایه کم فعالیت خود را در این بازار شروع کردند؛ با اصول بازار سرمایه آُشنا شدند و بعد از مدتی به موفقیت مالی در زندگی خود دست یافتند.

در مقابل افراد زیادی هستند که با بازار بورس آشنا شدن و بعد از مدتی بخشی یا تمام سرمایه خود را از دست دادند و اگر با آنها صحبت کنیم کاملا شما را از ورود به این بازار منع می‌کنند و معتقدند ریسک زندگی خود را در سطح پایین نگه دارید.

به نظر شما تفاوت این دو گروه در چیست؟ و چه اتفاقی رخ می‌دهد که در یک بازار مالی، دو گروه از افراد حتی بعضا با شرایط برابر اما نتایج متفاوتی می‌گیرند.

می‌خواهم در مورد سه رکن اساسی بازار سرمایه صحبت کنیم که این تفاوت‌ها نشات گرفته از همین اصل است:

نخستین رکن، «فن تحلیل» است؛ فارغ از جایگاه اجتماعی و تحصیلات، اگر می‌خواهید وارد بازار سرمایه شوید یکی از ارکان اساسی  و اصولی برای شما در بازار بورس فن تحلیل است. فن تحلیل در بازار بورس به دو رَسته تکنیکال و بنیادی تقسیم بندی می‌شود.

افراد بسیار زیادی را می‌شناسم که در زندگی شخصی خود به عنوان افرادِ با «هوش اقتصادی» شناخته می‌شدند و در کسب و کارهای خود بسیار موفق بودند اما وقتی وارد بازار بورس شدند شکست خوردند. دلیل اصلی بسیاری از این موارد این بود که بسیاری از این افراد دانش و فن تحلیل را نداشتند.

قدرت «تحلیل» چه از نوع تکنیکال (تحلیل قیمت) و چه از نوع بنیادی یک موضوع کاملا آموختنیست؛ یعنی باید با کتابهای آموزشی و دوره‌های اموزشی آشنا شوید و بعد از کسب تجربه از اساتید مجرب بازار بورس، بتوانید در پیشرفت معاملاتی و تحلیلی خود وضعیت بهتری داشته باشید. با تحلیل بازار ما خواهیم توانست با استفاده از صورت‌های مالی شرکت، یک شِمای کلی از وضعیت شرکت تحلیل کنیم.

اما تحلیل تکنیکال و بنیادی هر کدام به چه معناست؟ تحلیل بنیادی به تحلیل وضعیت شرکت‌ها می‌پردازد و اینکه در آینده چقدر این شرکت‌ها قدرت سودسازی دارند را پیش بینی می‌کند.

در مقابل تحلیل تکنیکال فقط به بررسی تغییرات قیمت‌ها می‌پردازد به همین خاطر به تحلیل تکنیکال تحلیل قیمت نیز گفته می‌شود. در تحلیل تکنیکال فرض اساسی ما این است که تمام عوامل مالی و اقتصادی شرکت در قیمت‌های سهام آن شرکت نهفته است و می‌توانیم با بررسی وضعیت سهام و قیمت شرکت پیش بینی کنیم که در آینده به چه وضعیتی خواهد رسید.

«مدیریت سرمایه»؛ دومین رکن موفقیت در بورس، مدیریت سرمایه است؛ همه ما به عنوان یک معامله‌گر باید بدانیم چه سهامی را چقدر بخریم و تا کجا در سود و زیان با آن همراهی کنیم که در بازار مالی به آن حد سود و حد زیان می‌گوییم. حجم معمالاتی ما باید باید پیرو قواعد خاصی باشد که به آن مدیریت سرمایه  گفته می‌شود که در شرایط مختلف بازار می‌تواند اصول متفاوتی داشته باشد.

یک معامله گر باید اصول مدیریت سرمایه سرمایه را بداند، به آنها مسلط باشد و آنها را رعایت کند.

سومین رکن اساسی در بازار بورس «مدیریت فردی» است؛ یعنی در شرایط مختلف بازار تحت تاثیر مسائل قرار نگیریم به استراستژی قبلی خود پایبند باشیم، اصول معاملاتی خود را حفظ کنیم و در شرایط مختلف رفتارهای از پیش کنترل شده‎‌ای را از خود نشان دهیم.

در موضوع مدیریت فردی دانسته‌ها صرفا کافی نیست بلکه تجربه موضوعیست که بعد از مدتها تکرار، خطا  و تمرین باید به آن برسید.

در مدیریت فردی باید اصولی را برای خودتان تدوین کنید و مدتها بر اساس همین اصول رفتار کنید تا به قواعد اصلی معاملاتی شما تبدیل شوند.

بعد از یادگیری اصول مدیریت فردی، مهمترین موضوعی که باید پیگیر آن باشید کسب تجربه است و باید این اصول را  بارها در معاملات خود جاری کنید و بر اساس آن تصمیم بگیرید و  تمرین کنید تا بتوانید اصولی معامله کنید. پس مدیریت فردی از دو رکن قبل مهمتر است.

در پایان تاکید می‌شود فعالیت در بازار بورس بسیار فعالیت پربازده و پرسود است به شرطی که قبل از آن باید به اصول آن آشنا شوید و سه رکن اساسی را جدی بگیرید.