درنگ : وقتی برای گرفتن یک شغل در حال مذاکره هستید باید برای هر سوالی آماده بوده و پاسخ مناسبی داشته باشید. از «آیا اهل کار تیمی هستید؟» گرفته تا «چقدر تجربه کاری دارید؟». در واقع قبل از این که برای مصاحبه بروید سعی کنید به خوبی خودتان را آماده کنید.

یکی از سوال‎هایی که معمولا زمان مصاحبه کاری پرسیده می‏شود این است که «چرا من باید شما را استخدام کنم؟». مطمئنا کسی که مصاحبه می‏کند در پاسخ این سوال دوست ندارد بشنود «چون من خیلی خوش‏تیپ هستم». در زیر به مواردی اشاره می‏کنیم که پاسخ دادن به این سوال را راحت‎تر می‏کند.

  1. بهترین پاسخ به این سوال پاسخی است که ترکیبی از انگیزه، اعتماد به نفس و افتادگی شما را نشان دهد. اگر لازمه‎های فعالیت در آن شغل را دارید با لبخندی بر روی صورت به مصاحبه‌کننده پاسخ دهید و سعی کنید در پاسختان به این موضوع اشاره شود که چه کارهایی می‎خواهید انجام دهید.
  2. باید خودتان را جای مصاحبه‌کننده بگذارید و سعی کنید متوجه شوید وقتی چنین سوالی می‏پرسد توقع دارد چه جوابی بشنود تا متوجه شود شما گزینه مناسبی برای این شغل هستید. به جای توضیحاتی که در ذهن دارید، سعی کنید متوجه شوید چه حرف‎هایی روی مصاحبه‎کننده تاثیر می‎گذارد.
  3. بهتر است رک باشید و لازم نیست خجالت بکشید. این یک مصاحبه است. حرفتان را به راحتی بزنید، مثلا:«باید مرا استخدام کنید چون با نرم‎افزار … به خوبی کار می‎کنم و این لازمه کار شماست». یا بگویید «من این کار و آن کار را در این زمینه انجام داد، پس می‎‏توانم گزینه مناسبی برای این پست باشم». در واقع بهتر است کمی خودخواه و از خود راضی باشید.
  چطور از خجالت نمیریم؟ | با ۶ نوع خجالت‌زدگی آشنا شوید