درنگ: اولین تفاوت بزرگ این است که ژلاتو چربی کره خیلی کمتری نسبت به بستنی دارد، در حالی که بستنی ۱۴ تا ۲۵ درصد از چربی کره تشکیل شده و این در مقایسه با ژلاتو که ۴ تا ۹ درصدش چربی است تفاوت زیادی است.

دومین تفاوت این است که ژلاتو نسبت به بستنی متراکم‌تر است. در حالی که ممکن است در بستنی‌ها حتی تا ۵۰ درصد هم هوا تزریق شده باشد، ژلاتو تنها می‌تواند ۲۰ تا ۳۰ درصد هوا داشته باشد.

سومین تفاوت این که ژلاتو ۱۰ تا ۱۵ درجه گرم‌تر از بستنی سرو می‌شود و دلیلش هم این است که ساختار ژلاتو بیشتر کرمی و خامه‌ای است و طعم‌هایی که دارد با این روش بیشتر در دهان احساس می‌شود.

۱- ژلاتو ۴ تا ۹ درصد و بستنی ۱۴ تا ۲۵ درصد چربی کره‌ای دارد.

۲- ژلاتو تراکم بیشتری دارد چون نهایتا ۲۰ تا ۳۰ درصد هوا دارد، در مقایسه با ۵۰ درصد بستنی

۳- ژلاتو ۱۰ تا ۱۵ درجه گرم‌تر سرو می‌شود تا طعم آن زودتر در دهان مشخص شود

  • تاریخچه ژلاتو

ژلاتو برای اولین بار توسط کوسیمو روگیری در فلورانس ایجاد شد. بعد از آن فرانچسکو پروکوپیو آن را در دسترس عموم قرار داد، آن هم در کافه لوپروکوپه در سال ۱۶۸۶٫ طعم‌های سنتی ژلاتو شامل کاستارد، وانیل، شکلات، توت‌فرنگی، فندق ، پسته، لیمو و هلو هستند. این روزها اما طعم‌های مدرنی به آن اضافه شده مانند آناناس، تیرامیسو، موز، انبه، ماست و …

همه ژلاتو‌ها شبیه به هم ساخته نمی‌شوند. هرچند در فروشگاه‌ها و کافی‌شاپ‌ها معمولا کمتر کسانی هستند که تفاوت بستنی و ژلاتو را بدانند اما برای مثال ژلاتو معمولا توسط شیر، خامه و کمی طعم‌دهنده ساخته می‌شود اما بستنی امریکایی بیشتر شامل خامه‌های سنگین؛ شیر و مقدار زیادی تخم‌مرغ و البته مقدار بیشتری چربی کره است. البته بستنی امریکایی تاکنون بازار موفق‌تری نسبت به ژلاتو ایتالیایی داشته است.