درنگ: همه روزه مادران جوان زیادی را می‌بینیم که خود را برای تولد نوزادشان آماده می‌کنند اما این آمادگی تنها شامل به دنیا آوردن نوزاد نمی‌شود. نوزاد به عنوان یک عضو جدید خانواده که نیازمند مراقبت‌های ویژه‌تری است، باید به شایستگی و با منطقی‌ترین امکانات مورد استقبال پدر و مادرش قرار گیرد.

از آماده‌سازی اتاق خواب گرفته تا خرید وسایل لازم و تهیه چند دست پوشاک نرم و لطیف، همه و همه اهمیت دارد. اگر جزء آن دسته پدر و مادرانی هستید که یک اتاق را برای کودکتان در نظر گرفته‌اید از چند ماه قبل باید به فکر چیدمان اتاق باشید چرا که ممکن است کودک شما خیلی برای متولد شدن عجله داشته باشد و شما را سوپرایز کند!

گاهی مادران نمی‌دانند چه مقدماتی برای استقبال از نوزادشان باید در نظر بگیرند؛ به نظر می‌رسد تمیز کردن اتاق و سپس خریدن و چیدمان وسائل در درجه‌های اول تا سوم اولویت قرار دارند، آن هم پیش از آمدن این میهمان حساس.

در ادامه به ۲۵ نکته مهم در ارتباط با وسایل، اتاق کودک، لباس و حتی غذا دادن به او اشاره شده است که می‌تواند به مادران در نظم دادن به برنامه‌های خود برای ورود کودک به خانه کمک کند.

ردیفتوضیحات
۱خانه‌تکانی انجام دهید و همه جای خانه را تمیز کنید. پنجره‌ها را پاک کنید و دیوارها را بشویید. بهتر است این کار را پیش از بارداری انجام دهید.
۲بهتر است فرش‌ها را بشویید یا حداقل گرد و خاکشان را بگیرید و چند ساعتی زیر نور آفتاب قرار دهید.
۳ملحفه‎های تخت‎خواب را تنها با مواد شوینده و بدون استفاده از مواد نرم‎کننده و ضدعفونی‎کننده بشویید و بگذارید زیر نور شفابخش خورشید خشک شوند.
۴هنگام خانه تکانی تا جای ممکن از مواد سفیدکننده و ضدعفونی کننده استفاده نکنید بلکه کم‌خطرترترین ماده شوینده را انتخاب کنید.
۵هنگام انتخاب آغوشی، استحکام و دوام همه بندهای آن را به درستی کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که شست و شوی راحتی داشته باشد.
۶ریه نوزادان به اسپند حساس است که بهتر است این کار در بدو ورود نوزاد به خانه، در حیاط انجام شود چرا که ریه نوزاد کوچک و حساس است.
۷یک دستگاه تصفیه‌کننده هوا در خانه داشته باشید. استفاده از این دستگاه در محیطی که نوزاد قرار است بخوابد و استراحت کند، می‎تواند کمک‌کننده باشد.
۸نگهداری از گیاهان و وجود گلدان در خانه‎هایی که کودک در آن زندگی می‎کند، توصیه نمی‎شود.
۹صندلی کودک برای آوردن نوزاد از بیمارستان به خانه را فراموش نکنید.
۱۰بهترین جای قرار دادن صندلی کودک، قسمت وسط صندلی عقب خودرو رو به بیرون است.
۱۱در آشپزخانه، کابینتی را به وسایل کودک اختصاص دهید.
۱۲لباس‌های نوزاد را پیش از استفاده بشویید. همه لباس‌ها، ملحفه‌ها، حوله، دستمال‌ها و وسایل نوزاد را با پودر شوینده مخصوص کودک بشویید و در محل مناسب و جایی که نور آفتاب و جریان هوا وجود دارد خشک کنید و سپس در کشو و کمد قرار دهید.
۱۳بهتر است میز کوچکی برای عوض کردن پوشک نوزاد در نظر بگیرید. انجام این کار در مقایسه با تعویض پوشک روی سطح زمین فشار کمتری به عضلات و استخوان‎های‌تان وارد می‎کند.
۱۴چند اسباب بازی که موسیقی ملایمی دارند، بخرید و در اتاق کودک قرار دهید.
۱۵همیشه به قسمت نرم سر نوزاد توجه داشته باشید زیرا از این ناحیه می‌توانید نشانه‌هایی از سلامتی نوزاد خود را مشاهده کنید. زیادی پایین رفتن این ناحیه می‌تواند نشانه‌ای از کمبود مایعات در بدن او و برآمدگی زیاد از حد می‌تواند نشانه بیماری مننژیت باشد.
۱۶در هفته‌های اول تولد نوزاد، دومرتبه حمام کردن کافی است.
۱۷سعی کنید پوشک نوزاد خود را پایین‌تر از بند ناف او ببندید تا در این حالت جریان هوا باعث سریعتر خشک شدن این قسمت شود.
۱۸لباس‌هایی که از روی پوشک باز و بسته می‌شوند انتخاب‌های بسیار هوشمندانه‌ای برای کوچولوهای دوست‌داشتنی هستند.
۱۹به هیچ‌وجه از لباس‌هایی با یقه‌های تنگ استفاده نکنید چون بچه‌ها را اذیت می‌کنند.
۲۰از لباس‌هایی استفاده کنید که قسمت یقه‌شان به‌صورت چسبی باز و بسته می‌شود.
۲۱قانون اصلی این است که لباس نوزاد نباید دکمه یا وسایل تزئینی داشته باشد چون ممکن است نوزاد آن‌ها را بکند یا ببلعد.
۲۲در بدو تولد، شما به ۴ الی ۷ دست زیرپوش نیاز دارید تا خیال‌تان از بابت پوشاک نوزادتان راحت باشد.
۲۳از خریدن لباس‌های زیپ‌دار خودداری کنید. این لباس‌ها می‌توانند موقع باز و بسته شدن پوست بچه‌ها را اذیت کنند.
۲۴برای لباس نوزادتان خوب خرج کنید. درست است که قیمت لباس‌های نوزادی در بازار بالاست اما از آنجایی که شما با لطیف‌ترین و حساس‌ترین موجودات دنیا طرف هستید به این هزینه می‌ارزد.
۲۵از بالشت‌های مخصوص شیردهی برای نوزاد استفاده کنید، این بالشت برای شیر خوردن کودک از سینه و شیشه مناسب است و کمک می‌کند مادر هنگام تغذیه کودک خیلی به گردن و کمر خود فشار نیاورد.