ایرانسل در ابتدای مراسم، آماری از کاربران خود روی شبکه ۴G و ۴٫۵G ارایه داد و بعد به سراغ رونمایی و آزمایش تست سرعت شبکه ۵G خود رفت. ایرانسل فناوری و شبکه ۵G را به همکاری شرکت اریکسون توسعه خواهد داد.

ایرانسل می‌گوید ۴۹.۵ میلیون مشترک فعال در سراسر کشور دارد و ۱۵۶۵ شهر و دهستان تحت پوشش شبکه ۴G هستند و پهنای باند مصرفی مشترکان در ۲۰۱۴ حدود ۱۵ گیگابیت بر ثانیه بود اما حالا به ۳۶۳ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

۳۲ میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه فعال روی شبکه ایرانسل وجود دارد که بیشترین پهنای باند مصرف با بیش از ۳۶۳ گیگابیت بر ثانیه را به خود اختصاص دادند.

ایرانسل

اما ایرانسل درباره نسل پنجم شبکه‌های سلولی موبایل می‌گوید، سرعت انتقال اطلاعات در نسل پنجم به بالای ۱۰ گیگابیت بر ثانیه برای آپلود و ۲۰ مگابیت بر ثانیه برای دانلود می‌رسد. این اپراتور می‌گوید در سال ۹۵ برای اولین بار در ایران سرعت ۱.۲ گیگابیت بر ثانیه با موفقیت آزمایش شده است و اکنون شبکه کامل ۵G به صورت آزمایشی فعال خواهد شد که بالاترین سرعت شبکه دیتای موبایل کشور را پیاده‌سازی می‌کند.

ایرانسل در آزمایش‌هایی که طی مراسم از شبکه ۵G خود با حضور مقامات و مدیران مخابراتی به نمایش گذاشت؛ روی شبکه ۵G خود به حداکثر سرعت دانلود  ۲۳.۹ گیگابیت‌برثانیه دست یافت. در واقع، دو موبایل توانستند با این سرعت با یکدیگر در ارتباط باشد. در عمل؛ ایرانسل پیش‌بینی می‌کند که با راه‌اندازی سراسری این شبکه سرعت اینترنت موبایل هر کاربر به مرز یک گیگابیت بر ثانیه خواهد رسید.

پیش‌بینی می‌شود شبکه ۵G از سال ۲۰۱۸ در برخی از نقاط جهان و از سال ۲۰۲۰ در سراسر جهان در دسترس باشد. طی سال‌های اخیر، اپراتورهای مخابراتی به صورت آزمایشی سعی در راه‌اندازی ۵G داشتند اما هریک از پهنای‌باند، امواج با فرکانس‌ها و طیف‌های مختلف از جمله امواج میلی‌متری، استانداردها و تجهیزات مختلف استفاده کردند.

چند ماه پیش نیز اپراتور همراه اول با همکاری شرکت نوکیا از شبکه ۵G آزمایشی خود رونمایی کرد. کاربران موبایل در ایران می‌توانند امیدوار باشند در سال‌های آتی به شبکه‌هایی با سرعت دانلود بسیار بیشتر از وضعیت کنونی فارغ از اینکه ۴٫۵G یا ۵G هستند؛ دسترسی پیدا کنند و البته پیش‌بینی می‌شود با حضور شرکت‌های معتبر و باتجربه بین‌المللی در بخش مخابرات؛ بتوان همانند دیگر کاربران موبایل در سراسر جهان در سال ۲۰۲۰ از ۵G واقعی سود برد.