درنگ: هوای گرم و تابستانه شروع شده است، بسیاری از ما کارمند هستیم و عصرها و شب‌ها با صورتی آکنده از عرق به خانه بر می‌گردیم. در فکر این هستیم که راهی برای شادابی پوستمان در فصل تابستان پیدا کنیم و صورتمان در مقابل گرمای هوا تحمل بیشتری از خود نشان دهد. بنابراین سراغ بهترین درمانگر پوست، یعنی ماسک‌های گیاهی و ترکیبی می‌رویم. این ماسک‌ها انواع مختلف دارند. در واقع ماسک‌هایی مناسب فصل تابستانند که کارایی بیشتری در این فصل برای شادابی و سلامت پوست صورت دارند.

ردیفنام ماسکتوضیحات
۱توت فرنگی و خامه۵ عدد توت فرنگی متوسط را با ۳ قاشق خامه عسل ترکیب کنید و آن را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی پوستتان ماسک کنید.
۲ماسک برگ شاهترهعلاوه بر آنکه در روز یک فنجان عرق شاه​تره بنوشید از بخور برگ‌های این گیاه یک بار در هفته نیز می‌توانید به درمان جوش‌ها و پیشگیری از بروز آنها در سطح پوست استفاده کنید.

 

۳لوسیون شیر عسلدرون یک ظرف شیشه‌ای تیره رنگ یک استکان شیر و یک استکان عسل بریزید و آن را به خوبی هم بزنید تا با هم ترکیب شود.
۴آب کرفسمی‌توانید آب کرفس را روی موضع اسپری کنید یا از یک دستمال نخی تمیز کمک بگیرید. به این ترتیب که دستمال را با آب کرفس آغشته کنید و آن را به مدت۲۰ دقیقه روی موضع مورد نظر قرار دهید.
۵خیاریک خیار را رنده و یک قاشق گلاب به آن اضافه کنید، اگر پوست‌تان خشک است یک قاشق گلیسیرین هم به آن اضافه کنید و روی صورت بگذارید و بعد از ۱۵ دقیقه که گرمی صورت شما را گرفت با آب بشویید.
۶توت فرنگیتوت فرنگی را له کنید و یک قطره روغن زیتون، یک قاشق گلاب، کمی شیر اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط یکدستی بدست آید، آن را روی پوست بگذارید و ۲۰ دقیقه صبر کنید.
۷ماست و لیمو

 

این ماسک را هر روز روی پوست بگذارید و بعد از ۱۰ دقیقه بشویید، می‌توانید کمی آرد یا شکر هم مخلوط کنید و بوسیله‌ آن پاک‌کننده پوست مناسبی هم بسازید.
۸ماسک روغن نارگیل و عسلبرای درست کردن این ماسک به ۱ قاشق روغن نارگیل، ۲ قاشق عسل و ۱ قاشق آب‌لیمو نیاز دارید. این مواد را بعد از ترکیب کردن روی پوست صورت و گردن قرار داده و بعد از گذشت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را بشویید.
۹لیمو، گوجه فرنگی، خیار این مواد را آنقدر با هم مخلوط کنید تا به ماده‌ای چسبناک تبدیل شوند. آن را به صورت بمالید و منتظر بمانید تا کاملا خشک شود. وقتی خشک شد آن را با آب بشویید و به صورت ضربه‌ای آن قسمت را خشک کنید.
۱۰شیر و پاپایا

 

یک پاپایای رسیده بخرید و له کنید، شیر را به پاپایا اضافه و چند قطره آبلیمو و گلاب هم اضافه کرده، روی صورت بگذارید و صبر کنید تا خشک شود، ماسک خشک شده را با آب خنک بشویید.
۱۱گوجه‌فرنگیگوجه‌فرنگی را له کنید یا به صورت دایره‌ای ببرید و روی صورت بگذارید و بعد ۱۵ دقیقه با آب خنک بشویید.

 

۱۲نعناع و ماستمقداری نعناع را با ماست مخلوط و یک قاشق گلاب به مخلوط اضافه کنید، اگر پوست چربی دارید ماست کم چرب استفاده کنید. مخلوط ماست و نعناع را بگذارید روی صورت بماند و بعد از ۱۵ دقیقه با آب سرد بشویید.
۱۳خیار و گلابیک یا دو خیار را رنده کنید و به صورت ماسک بر روی پوست صورت خود قرار دهید و ۲۰ دقیقه بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک کنید.
۱۴هندوانهپوست هندوانه را از قسمت گوشت آن بطور کامل پاک کرده، بشویید و چند تکه کنید. تکه‌ها را در یخچال بگذارید و در میان روز پوست هندوانه را از داخل یخچال بردارید و روی صورت بگذارید تا حسابی پوست تان خشک شود
۱۵خیار و لیموآب خیار را بگیرید. سپس یک قاشق غذاخوری از آب آن را با چند قطره آب لیموترش مخلوط کرده و کمی‌ زردچوبه به آن اضافه کرده و آنقدر هم بزنید تا کاملا یکدست شود. این ماسک را روی پوست صورت و گردن قرار دهید و پس از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه آن را بشویید.
۱۶خیار و نعناعبرای تهیه این ماسک یک عدد خیار را رنده کرده و با نعناع تازه کوبیده شده و یک قاشق چای‌خوری آب لیموی تازه و یک عدد سفیده تخم مرغ مخلوط کنید و به مدت ۱۵ دقیقه روی صورتتان بمالید.
۱۷بادام و هندوانهتعدای بادام را در شیر خیس کرده و یک شب آن را در یخچال بگذارید. سپس آن را رنده کرده و به شکل خمیر درآورید. یک قاشق غذاخوری آب هندوانه را در آن ریخته تا جایی که مخلوط شما حالت چسبی شکل پیدا کند. این مخلوط را حدود ۱۵ دقیقه روی صورتتان بگذارید و سپس با آب سرد بشویید.
۱۸عسل و دارچینبرای درست کردن ماسک ۱ قاشق روغن نارگیل، سه چهارم فنجان عسل، ۱ قاسق دارچین و ۲۰ قطره اسانس لیمو را با یکدیگر مخلوط کرده و روی پوست قرار دهید و بعد از گذشت ۳۰ دقیقه آن را شست‌وشو دهید.
۱۹دارچین و کدو تنبلبه ۴ قاشق پوره کدو، ۱ قاشق عسل و ۱ قاشق دارچین نیاز داریم. تمام این مواد را بعد از ترکیب کردن روی پوست قرار داده و بعد از گذشت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را شست‌وشو دهید.
۲۰ماسک صورت شکلاتیاین ماسک به یک سوم فنجان پودر کاکائو، یک چهارم فنجان عسل، ۲ قاشق خامه و ۳ قاشق پودر بلغور جو دوسر نیاز دارد. تمام این مواد را به خوبی مخلوط کرده و روی پوست صورت قرار دهید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس آن را با آب گرم بشویید.