درنگ: در مومیایی یک فرد یا حیوان، بدن خشک و بعد از مرگ حفظ می‌شود. هنگامی که مردم در مورد یک مومیایی فکر می‌کنند، اغلب فیلم‌های هالیوود از انسانی را که در لایه‌هایی از باندها قرار می‌گیرد را مجسم می‌کنند. مومیایی‌ها از قبرهای مقدس خود برنمی‌خیزند و حمله نمی‌کنند اما آنها کاملا واقعی هستند و تاریخ شگفت انگیزی دارند.

 1. در مصر باستان برای مومیایی کردن، بعضی اوقات از پیاز برای پر کردن حفره‌های بدن استفاده می‌کردند، و اغلب به عنوان چشم مصنوعی استفاده می‌شدند.
 2. مصری‌ها از مقدار زیادی پارچه کتان برای مومیایی بدن استفاده می‌کردند. اندازه پارچه کتان بر روی یک مومیایی ۸۴۵ متر مربع بوده است که به اندازه پوشش ۳ زمین تنیس از این پارچه بوده است.
 3. مومیایی‌ها در طول قرون وسطی در اروپا به عنوان دارو مورد توجه بودند. به عنوان مثال، اروپایی‌ها مومیایی را می‌جوشاندند و از روغن به‌دست آمده برای درمان کبودی، دردهای معده و بسیاری از بیماری‌های دیگر استفاده می‌کردند.Interesting Facts about Mummies
 4. با توجه به افسانه‌ها و روایات قومی مصریان، خدای ازیریس، اولین مومیایی بوده است.
 5. محبوب‌ترین مومیایی در جهان به احتمال زیاد، ولادیمیر لنین است. میلیون‌ها بازدید کننده در مسکو از این مومیایی دیدن کرده‌اند.
 6. کوزه‌های کاناپی که برای ذخیره اندام‌های داخلی مومیایی استفاده می‌شدند، براساس نام کانوپوس (Canopus) خدای محلی نام‌گذاری شده‌اند. Canopus همچنین یک شهر در منطقه دلتای نیل است.
 7. در مصر باستان، یک الهه به نام Meretseger که شبیه مار کبرا بوده، از دره پادشاهان محافظت می‌کرده است. با توجه به افسانه‌ها، هر دزدی که به مقبره‌ها دستبرد می‌زده، کور و یا مسموم می‌شده است.
 8. قدیمی‌ترین مومیایی محافظت شده در اروپا “Iceman” یا مرد یخی است که بیش از ۵۳۰۰ سال در یخچال‌های طبیعی آلپ دفن شده است.
 9. مصریان باستان گونه‌های مختلفی از حیوانات، از جمله گربه، قوچ، قورباغه، تمساح، موش، مارمولک و حتی تخم مرغ‌ها را مومیایی می‌کردند.
 10. تفاوت بین یک مومیایی و یک اسکلت این است که مومیایی دارای برخی از بافت‌های نرم مانند مو، عضله یا پوست است.
 11. مومیایی‌ها فقط از مصر نیستند. آنها از سراسر جهان آمده و در هر قاره یافت شده‌اند. 
Interesting Facts about Mummies

 

 1. بیش از یک میلیون مومیایی در مصر پیدا شده است، بیشتر آنها گربه بوده‌اند.
 2. کلمه “مومیایی” از واژه فارسی “موم” به معنی موم و ماده شفابخش است.
 3. در مصر باستان، ماده اصلی مومیایی کردن یک نوع نمک بود به‌نام ناترون که برای خشک کردن بدن استفاده می‌شده است.
 4. در سال ۱۹۹۴، دو دانشمند با استفاده از روش‌های مصر باستان، مردی که از حمله قلبی جان خود را از دست داده بود را مومیایی کردند. به گفته آنها، هدف آنها ایجاد یک مومیایی نبوده بلکه ایجاد دانش بوده است.
    اینفوگرافیک | حقایقی جذاب درباره مومیایی‌های مصر | زمان مورد نیاز برای مومیایی کردن و اعضایی که از بدن جدا می‌شوند

 

Interesting Facts about Mummies