درنگ: بنی لوئیز از سال ۲۰۰۳ مشغول سفر به کشورهای مختلف دنیا است و در این مدت در ۲۳ کشور زندگی کرده است. او که در کشورهایی مانند آرژانتین، برزیل، پرو، بلژیک، کلمبیا، امریکا، کانادا، ایرلند، بریتانیا، اسپانیا، فرانسه، هلند، مصر، ایتالیا، جمهوری چک، آلمان، مجارستان، ترکیه، هند، فیلیپین، تایلند، چین، تایوان و استرالیا زندگی و از کشورهای زیاد دیگری هم بازدید کرده به عادت‌هایی عجیب مردم برخی کشورها اشاره کرده که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

برزیل | دوش گرفتن

وقتی در برزیل زندگی می‌کردم با رفتاری عجیب رو به رو شدم. بارها به این کشور سفر کردم و بارها خانه اجاره کرده و چند بار هم به خانه دوستان و آشنایان رفتم. هر بار در اولین برخورد برزیلی‌ها از من سوالی مشابه پرسیدند: می‌خواهی دوش بگیری؟

تایوان | احترام ویژه

وقتی در تایوان بودم تجربه جالبی کسب کردم. مردم این کشور هر چیزی که از دیگری بگیرند را مقدس و قابل احترام می‌دانند. مثلا اگر کسی کارت ویزیتش را به شما داد نباید آن را بگیرید و در جیبتان بگذارید؛ بلکه باید با دو دست بگیرید و خوب به آن نگاه کنید و از گرفتنش تشکر کنید.

فیلیپین | اشاره با دهان

در فیلیپین و البته تا حدودی هم در کلمبیا و چند کشور دیگر اشاره به کسی با انگشت دست بی‌احترامی است و اگر می‌خواهید به کسی اشاره کنید باید با دهان به او اشاره کنید. برای این کار هم از لب‌ها استفاده می‌شود.

افریقا و آسیا | دستمال توالت

خیلی عجیب بود. در افریقا و برخی از کشورهای آسیایی معتقدند انداختن دستمال توالت داخل چاه توالت باعث گرفتن لوله‌ها می‌شود و در گوشه سرویس بهداشتی سطل آشغالی دارند که باید دستمال‌های استفاده شده را داخل آن برزید. اول به نظر عجیب بود، اما بعد از مدتی عادت کردم.

ایتالیا | تماس از دست رفته

رفتار عجیبی هم وجود دارد که مختص ایتالیایی‌ها است. همه ما می‌دانیم MissedCall یا تماس از دست رفته چیست. حتی خیلی اوقات وقتی می‌خواهیم به کسی شماره‌مان را بدهیم به او زنگ می‌زنیم و بعد تلفن را قطع می‌کنیم. ایتالیایی‌ها کاربرد دیگری برای تماس از دست رفته دارند. مثلا اگر با کسی قرار داشته باشند و مثلا ۱۰ دقیقه دیر کرده باشند و در راه باشند زنگی کوتاه می‌زنند و قطع می‌کنند، یا مثلا زمانی که با کسی قرار دارند و به محل قرار رسیده و او را پیدا نمی‌کنند.

مصر | نبود چراغ راهنمایی و رانندگی

در مصر یکی از مشکلات این است که به اندازه کافی چراغ راهنمایی و رانندگی برای جلوگیری از ترافیک وجود ندارد. مثلا در چهارراه‌های بزرگ وقتی بخواهی به عنوان عابر پیاده به طرف دیگر خیابان بروی راهی نداری جز این که بدوی. بر خلاف آلمان که حتی اگر ماشینی هم در کار نباشد تا زمانی که چراغ عابر پیاده قرمز است همه پشت آن می‎ایستند.

امریکا | انعام

عادت عجیبی وجود دارد که در امریکا و کانادا زیاد است. آن هم پرداخت پول به خدمتکاران است. در این کشورها اگر به خدمتکاران انعام ندهی به طرز عجیبی نگاهت می‌کنند. حتی آن‌ها به جای حقوق دستمزدشان را از مشتری می‌گیرند. اگر هم از غذا یا محیط رستوران یا … راضی نباشید می‌توانید آن‌ها را تنبیه کرده و مقدار کمی انعام بدهید.

برزیل | برخورد گرم

در کشورهای امریکای لاتین، مخصوصا برزیل، سلام و خداحافظی کار آسانی نیست چون باید خیلی گرم باشد. برای مثال وقتی در برزیل کسی را ببینی حتی اگر روز قبل هم او را دیده باشی باید طوری احوالپرسی کنی که انگار سال‌هاست او را ندیده‌ای. برای خداحافظی هم باید طوری این کار را انجام دهی که انگار قرار است برای سال‌ها بروی، حتی اگر قرار است روز بعد او را ببینی. وقتی هم در حال گپ زدن با کسی هستی بهتر است که دستت را روی شانه‌اش قرار دهی.

ایرلند | دوستی

در ایرلند یک طرز فکر عجیب اما جالب وجود دارد که می‌گوید هرکسی که می‌بینی دوستی است که تا به حال او را ندیده بودی. در این کشور طرز برخورد همه شبیه به هم است و چیزی به اسم ملاقات رسمی و دوستانه و … وجود ندارد. حتی اگر مقامات دولتی را هم ببینی مانند بقیه هستند.

هند | چانه زدن

در هند برای خرید هر چیزی می‎توان چانه زد و این روند اصلا مانند کشورهای دیگر نیست که مثلا یکی بگوید ۱۰ دلار و دیگری بگوید ۲۰ دلار و بین این دو قیمت توافق نهایی انجام شود. بلکه در هند عملکرد این طور است که وقتی فروشنده جنسی را نشان می‌دهد و قیمتش را می‌گوید باید شروع کنی به گفتن نکات منفی آن جنس و این که چرا خریدش برای تو ایده‌آل نیست. آن وقت قیمت را پایین بیاوری. هرگز نباید خودت را برای خرید یک جنس مشتاق نشان دهی.

ترکیه | فندک دارید؟

در ترکیه با رفتاری جالب رو به رو شدم. اول این که مردم این کشور مانند دیگر کشورها از سیگار کشیدن استقبال نمی‌کنند و از این که ریه‌هایشان را با کشیدن سیگار آلوده می‌کنید شدیدا عصبانی‌اند. اما عجیب‌تر این است که خیلی از افراد سیگاری هستند، اما فندک ندارند و در خیابان از افرادی که غریبه هستند درخواست فندک می‌کنند.

امریکای جنوبی | سس روی پیتزا

شاید برای خیلی‌ها عجیب باشد که مثلا اروپایی‌ها روی سیب‌زمینی سرخ شده هم سس مایونز می‌زنند. اما در امریکای جنوبی و مخصوصا برزیل عادتی جالب وجود دارد و مربوط به خوردن پیتزا است. آن‌‎ها هر تکه پیتزایشان را با سس می‌پوشانند به شکلی که شاید دیگر پیتزا را نبینید و به نظر بیاید مشغول خوردن یک تکه هستید که رویش سس است.

اسپانیا | خواب نیمروزی

وقتی در اسپانیا هستید در اولین ساعت‌های بعدازظهر می‌‎بینید که همه جا بسته است و مردم در حال چرت زدن هستند. مخصوصا که در تابستان هوا شدیدا گرم است و هیچ کس دوست ندارد به خیابان برود و در نتیجه هرکس هر جا سایه پیدا کند برای مدتی می‌خوابد. حتی در این کشور خیلی از شرکت‌ها هم بعدازظهرها دو ساعت زمان استراحت می‌دهند.

آلمان | احترام

در بسیاری از کشورها این که حرفت را رک بزنی چیزی شبیه به بی‌ادبی است. اما در آلمان برعکس است و اگر می‌خواهی به کسی احترام بگذاری باید بدون این که مقدمه‌چینی کنی حرفت را رک و مستقیم بزنی. این نشانه احترامی است که برای طرف مقابل قائلی.