درنگ : حتما شما هم از خیلی‌ها شنیده‌اید که می‎گویند «جوانی‌مان تلف شد» اما نباید این طور باشد. همیشه باید کارهایی انجام دهیم که از زندگی لذت ببریم. در این مطلب توصیه‌هایی برای شما داریم که اگر در اوایل دهه سوم زندگی‎تان آن‌ها را عملی کنید، می‌توانید در سنین بالاتر زندگی بهتری داشته باشید.

یاد بگیرید که قبول کنید و عاشق خودتان باشید

بهتر است همیشه کارهایی انجام دهید که به صلاحتان است. البته طبق تحقیقات همیشه موفقیت‌ها بعد از اشتباهات به دست می‌آیند. هرگز با خودتان شبیه به کسی که شکست خورده است رفتار نکنید.

یاد بگیرید تا با اعتماد به نفس بگویید «نه»

بهتر است این مهارت را خیلی سریع یاد بگیرید. با این مهارت شما می‌توانید فقط چیزهایی را انتخاب کنید که برایتان مفید هستند. بهترین روش برای رد کردن یک پیشنهاد هم عنوان کردن این جمله است: «عالی به نظر می‎رسد، اما بهتر است این بار روی من حساب نکنید».

یاد بگیرید ریسک کنید

در سنین پایین‌تر یاد گرفتن یک موضوع راحت‌تر و حتی قبول شکست در آن هم ساده‌‎تر است. در این سن وقتی ریسک کنید، اگر موفق شوید که عالی است اما اگر هم شکست بخورید درس خوبی گرفته‎اید. در این سن است که انرژی دارید و می‌تواند موارد مختلف را تجربه کنید.

یاد بگیرید ضعف‌ها را به قوت تبدیل کنید

بسیاری از بزرگان معتقدند ضعف، بزرگترین مزیتی است که هر انسانی دارد. یک مثال جالب … استیل نامناسب برای دویدن که علاقه اصلی مایکل فلپس بود باعث شد به شنا روی آورد و در این رشته ورزشی موفقت‌های زیادی کسب کرد.

یاد بگیرید مودب معاشرت کنید

معمولا هر انسانی در اولین سال‌های زندگی مباحثه و مذاکره کردن را یاد می‌‎گیرد. اما مهم است که یاد بگیرد با رعایت ادب آن هم به بهترین شکل ممکن این کار را انجام دهد. همیشه خوب مذاکره کردن می‌تواند در مراحل مختلف زندگی شرایط را برایتان تغییر دهد.

یاد بگیرید خودتان را ببخشید

خودتان را به راحتی ببخشید. این که خودتان را به خاطر اشتباهات گذشته سرزنش کنید اصلا چیزی را تغییر نمی‌دهد. فقط باعث می‎شود روز به روز اعتماد به نفستان پایین‌تر هم بیاید. همیشه گذشته را به امید داشتن آینده‌ای بهتر فراموش کنید.

یاد بگیرید خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

معمولا وقتی می‌بینیم کسی ازدواج کرده، بچه دار شده، زندگی راحت دارد یا هر چیزی شبیه به این، ممکن است به هر یک از این موارد غبطه بخوریم. اما هرکس زندگی خودش را دارد. با این تفکرات فقط به خودتان ضربه می‎زنید. اصلا مفید نیست که خودتان را با دیگران مقایسه کنید. همیشه مردم از بیرون بسیار خوشحال‌تر از چیزی که هستند به نظر می‏‌رسند.

یاد بگیرید از تغییر نترسید

همیشه اعمال تغییرات خطرناک یا ترسناک نیستند، فقط باید برای دوران گذار آن آماده بود و بدانید برای مدتی سختی در راه است. بهتر است ابتدا به تجارب دیگران توجه کنید، بعد درباره‎‏اش تحقیق کنید و بعد آن تغییر را انجام دهید.

یاد بگیرید بدهی‌هایتان زیاد نشود

خیلی‌ها خودشان را سرزنش می‌کنند که چرا پول پس‌انداز نکردند یا چرا بدهی زیادی دارند. اگر دچار این شرایط شدید بهتر است سعی کنید فقط با پولی که دارید زندگی کنید و به هیچ وجه وام یا قرض نگیرید.

یاد بگیرید دوست پیدا کنید

سعی کنید رابطه‌های دوستانه ایجاد کنید. زندگی بیشتر از این است که همیشه بیرون از خانه باشید. گاهی می‎توانید با ماندن در خانه و حتی نوشیدن یک فنجان قهوه با دوستی قدیمی خوش بود. دوست‌‎های خوب پیدا کنید و وقتتان را برای خوش بودن با آن‌ها بگذارید.