درنگ: تقریبا همه افراد حداقل یک بار هم که شده در زندگی‌شان سردرد گرفته اید. چه به دلیل کمبود اکسیژن، چه آلرژی و چه فعالیت بیش از اندازه بدن. بیشتر این سردردها چیزی نیستند که برایشان نگران باشید، به جز برخی موارد. پزشکان با انجام آزمایش‌هایی تشخیص می‌دهند که کدام نوع از سردردها نیاز به دارو دارند.

تنوع سردردها

بر اساس تحقیقات بیش از ۳۰۰ نوع سردرد و دلیل سردرد در دنیا وجود دارد. بررسی تاریخچه سردردها نشان می‌دهد باید نگران سردرد بود و برای درمانش به پزشک سر زد یا نه.

احساس خفقان در سر

این طور تخمین زده شده که ۶ درصد از مردان و ۱۸ درصد از زنان در دنیا دچار میگرن هستند. اگر شما هم جزو گروهی باشید که میگرن دارند می‌دانید که چقدر دردناک است. آنقدر دردناک که وقتی برای اولین بار قرار است درد شروع شود فکر می‌کنید اتفاقات خیلی بدی قرار است بیفتد. کسانی که میگرن دارند دیگر درباره علائم و نشانه‌های این مرض متخصص شده‌اند. کسانی که میگرن دارند می‌توانند نسبت به نور و صدا حساسیت زیادی داشته باشند.

بی حسی یا لکنت زبان

دردهای بین چشم‌ها یا پشت سر می‎‌توانند بسیار خطرناک باشند. مخصوصا این نوع سردرد گاهی باعث بی‌حسی یا لکنت زبان می‌شود که خطرناک‌ترین نوع آن است. در برخی موارد دیده شده فردی که این نوع سردرد را دارد به سختی می‌تواند پایش را تکان دهد، ذهنش را نمی‌تواند متمرکز کند و متوجه صحبت‌های دیگران نمی‌شود. گاهی حالت چهره به هم می‌ریزد. اگر هر یک از این حالات را دارید باید خیلی سریع به متخصص مراجعه کنید.

عدم تمرکز

سطح هوشیاری و آگاهی چیزی است که هر انسانی به مقدار معینی از آن نیاز دارد و البته از آن برخوردار است. گاهی سردردها باعث می‌شوند به شدت تمرکزتان را از دست بدهید و گاهی هم باعث از دست دادن حافظه برای مدتی کوتاه شوند. اگر این علائم را دارید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

پریدن از خواب با سردرد

یکی از سرطان‌هایی که تشخیصش از باقی سخت‌تر است سرطان مغز است. دلیلش هم این است که انواع مختلف دارد. مثلا کسی که سرطان پوست دارد متوجه تغییر حالت پوستش می‌‎شود. اما مغز چه نشانه‌هایی می‌تواند داشته باشد؟ اگر سردردتان نوعی است که معمولا هم صبح زود شما را از خواب بیدار می‌کند باید به پزشک مراجعه کنید، آن هم خیلی سریع و اورژانسی.

سفتی پشت گردن و تب

مننژیت این روزها در کل دنیا به مرضی نادر تبدیل شده است. اما این مریضی که به خاطر ویروس‌ها و باکتری‌ها است باعث می‌شود قسمت‌های پوشش دهنده مغز شما ملتهب شوند. اگر سردرد شما همراه با سفتی پشت گردن و تب است بهتر است به پزشک مراجعه کنید. مننژیت قابل درمان است، اما مهم است که سریع به آن رسیدگی شود.

سردرد سمج

بعضی سردردها ممکن است تمامی نداشته باشند. این‌ها باعث می‌شوند مدام میل به نوشیدن آب داشته باشید و ترجیح بدهید چشم‌هایتان را ببندید. این سردردها از دیگر سردردها طولانی‌تر هستند، اما اگر سماجت آن‌ها بیش از اندازه شده و شما را خسته کرده بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

و اما بدترین سردرد

بعضی سردردها هستند که شاید نتوان برای آن‌ها نشانه در نظر گرفت، اما اگر از کسی که به آن مبتلا شده بپرسید بدون شک می‌گوید این بدترین سردرد زندگی‌ام است. همین کافیست که خیلی سریع به متخصص مراجعه کنید.

سردردهای موقعیتی

بعضی سردردها هستند که با موقعیت خاص بدن شما بهتر می‌شوند. مثلا زمانی که به آن‌ها مبتلا هستید با نشستن بهتر می‌شوید و اصلا نمی‌توانید بخوابید یا برعکس. این سردردها خطرناک هستند و باید هرچه سریع‌تر درباره‌اش با پزشک مشورت شود.

ناگهانی

گاهی مشغول کاری هستید و ناگهان سردرد شدیدی به شما حمله می‌کند و کم کم در سرتان پخش می‌شود. در اولین لحظه این سردرد شبیه به برخورد چوب بیسبال با سر است. این سردردها نیاز به مراجعه به پزشک دارند.