درنگ: قهوه‌ای که خیلی‌ها بعدازظهرها برای رفع خستگی یا دور هم بودن یا استراحت کردن و … می‌نوشند در نگاه اول بسیار جذاب به نظر می‌رسد. اما مشکلاتی هم دارد. به نکات زیر توجه کنید:

مشکلات شکم

کافئین یکی از دلایل اصلی مشکلات روده بوده و مشکلات روده هم معمولا به درد شدید شکم منتهی می‌شود. توصیه جدی به افرادی که معمولا قهوه زیاد می‌نوشند این است که حداقل این کار را با معده خالی انجام ندهند.

مشکل خواب در شب

نوشیدن قهوه یک توصیه مهم پزشکان است. در قهوه آنتی‌اکسیدان و بسیاری از مواد معدنی مانند کروم و … وجود دارد. اما یک فنجانی که ساعت ۳ بعد از ظهر در محل کار می‌نوشید می‌تواند مانع خوابیدنتان شود. سعی کنید نوشیدن قهوه را از صبح تا ساعت ۲ بعد از ظهر محدود کنید چون ممکن است خارج شدن کافئین از بدن ۱۰ ساعت زمان بخواهد.

آیس کافی

نوشیدن قهوه با یخ اصلا توصیه نمی‌شود و دلیلش هم این است که نوشیدن آن باعث می‌شود بدن بیشتر به این کار عادت کند و شاید مجبور شوید تا چندین بار در روز آن را انجام دهید، آن هم در شرایطی که هر بار احساس می‌کنید چیزی که لازم داشتید به دست نیاورده‌اید. اگر هم دچار این اعتیاد شدید بهتر است برای مدتی نوشیدن هرچیز کافئین‌دار را قطع کنید و دوباره بعد از مدتی انجام دهید.

سردرد

اگر شما از افرادی هستید که زیاد قهوه می‎نوشید شاید تجربه کرده باشید که مخصوصا بعد از دیر خوابیدن‌ها دچار سردرد می‎شوید و گاهی حتی صبح‌ها ترجیح می‌دهید به جای قهوه با صبحانه‌تان آب پرتغال بنوشید. حتی برخی مواقع نوشیدن زیاد قهوه موجب گیجی می‌شود که در این شرایط باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

عصبی شدن

شاید یک روز بعد از نوشیدن قهوه احساس آرامش کنید و روز دیگر عصبی شوید. اگر دچار این حالت شدید بدانید که راهش این نیست که مقدار قهوه مصرفی در روز را افزایش دهید، برعکس باید نوشیدن آن را محدود کنید.

رنگ گرفتن دندان‌‎ها

دندان‌ها به دلایل زیادی می‌توانند تغییر رنگ دهند و زرد یا قهوه‌ای روشن شوند که یکی از اصلی‌ترین این دلایل نوشیدن زیاد قهوه و کافئین است. قهوه ماده‌ای به نام کروموژن دارد که می‌تواند تاثیری سریع روی دندان‌ها داشته باشد.

بوی بد نفس

بوی یک فنجان قهوه اول صبح آنقدر عالی است که می‌تواند هرکسی را به وجد آورد. اما چرا بعد از نوشیدن آن برای طولانی مدت باعث می‎شود نفس بدبود شود؟ بهتر است در این صورت نوشیدن قهوه را کاهش دهید و بلافاصله بعد از نوشیدن آن از آدامس‌های نعنایی بدون شکر یا خوشبوکننده‌های دهان استفاده کنید.

ریختن روی لباس

ممکن است وقتی درحال نوشیدن قهوه هستید و به سمت محل کارتان در حرکت هستید مقداری از قهوه روی لباستان بریزد. اگر این اتفاق افتاد قبل از این که دیر شود به نزدیک‌ترین مغازه بروید و سودا با هر نوع از پاک‌کننده و لکه‌بر قوی‌ای که می‌شناسید تهیه کنید.

ریختن روی کیبورد

اگر در خانه یا محل کار قهوه‌ روی کیبورد ریخت باید بلافاصله واکنش نشان دهید. اگر کیبورد وایرلس است باید سریع باطری‌ها را خارج کنید و آن را برعکس کنید و ۲۴ ساعت صبر کنید تا خشک شود. اگر روی کیبورد لپتاپ ریخته باید باطری لپتاپ را خارج کنید و آن را برعکس کنید تا مایع خارج شود.

سوختن زبان

شاید لیوان یا فنجان بیش از آن چه فکر می‎‌کنید پر باشد و در حالی که حواستان نیست سعی کنید مقداری بنوشید و زبان و دهانتان بسوزد. اولین و بهترین کار که می‌توانید در این شرایط انجام دهید نوشیدن مقداری شیر سرد است که دو کار برای شما انجام می‌‎دهد: اول خنک کردن محل سوختگی و دوم چربی موجود در شیر باعث کاهش سوختگی می‎شود.