همه ما این جمله را گفته‌ایم یا حداقل به گفتنش فکر کرده‌ایم. “گریه رو تموم کن! فقط تمومش کن”

اما باید بگویم که هر بار احساس فرزندتان را نادیده بگیرید یا آن را کوچک بشمارید٬ در واقع کار خودتان را سخت‌تر کرده‌اید. در هر صورت به ندرت پیش می‌آید که در کارتان موفق شوید٬ و احتمال اینکه فرزندتان در‌ آینده وابستگی بیشتری به شما داشته باشد افزایش می‌یابد. اگر به پیامی که آن‌ها تلاش می‌کنند برای شما بفرستند توجه نکنید٬ صدای اعلان بلند و بلند‌تر می‌شود تا زمانی که به آن جامه عمل بپوشانید. بچه‌ها به هم‌ دلی و فهمیده شدن از طرف والدینشان نیاز دارند و اگر به این‌ها دست نیابند باز هم به تلاش برای جلب توجه شما ادامه می‌دهند.

گریه کردن راه حل  بسیار سالم و راهی ضروری برای بیان احساسات بچه‌ها است٬ و ما نباید تا آن‌ها را متوقف کنیم. با گفتن جمله‌های مختلف برای متوقف کردن لحظه‌ای گریه بچه‌ها درواقع ما پیامی مبتنی بر اینکه احساساتشان مهم و واقعی نیستند بلکه احمقانه و آزار دهنده هستند را القا می‌کنیم. اگر ما می‌خواهیم تا بچه‌ها احساساتشان را متعادل کنند٬ و هنگام مشکلاتشان به ما رجوع کنند٬ پس  نباید آن‌ها را زمان دویدن به سمت خودمون نادیده بگیریم.

گریه کردن همیشه مناسب است. اگر بچه شما ناراحت است شک نکنید که دلیلش کاملا درست است. ممکن است به نظر شما بدیهی٬ ناچیز و مبتذل باشد٬ اما یک کودک نگاه واقع بینانه یک بزرگسال را به دنیا ندارد. مردم اکثرا از این رنج می برند که رفتار غیر متعارف کودکشان در جلوی چشم بقیه آدم‌ها نامناسب باشد و بیش از حد نگران قضاوت و واکنش آن‌ها هستند. اما بیایید به آن‌ها یاد ندهیم که جلوی دیگران احساساتشان را مخفی کنند٬ بالاخره قوانین ناگفته جامعه را یاد می‌گیرند. یک روزی یاد می‌گیرند که مثل یک بزرگسال به احساسات و مشکلاتشان رسیدگی کنند و به آن‌ها غلبه کنند و وظیفه ما این است که قاعده حسی آن‌ها را با همدلی و فهمیدنشان توسعه دهیم.

“صادقانه به هرچیزی که فرزندانتان می‌گویند گوش کنید٬ مهم نیست چی. اگر مشتاقانه به مسائل کوچک کوچولوی خود گوش ندهید٬ مسائل بزرگ را نیز وقتی بزرگ شده‌اند نخواهید شنید٬ چراکه برای آن‌ها همیشه این مسائل بزرگ هستند و بوده‌اند. ” – کاترین م. والاس

 

۱۰ جمله معجزه‌آسا:

 گاهی اوقات٬ با اینکه می‌دانید نباید جلوی گریه کردن کودکتان را بگیرید٬ ولی چیز دیگری برای آرام کردن او به ذهنتان نمی‌رسد! شما حس می‌کنید که می‌بایست کاری کنید٬ ولی واقعا نمی‌دانید چه کاری. به عنوان یک کودک اگر هر دفعه بخواهید احساستان را برای دیگران بی صدا کنید٬ شرایط به شدت سخت و ناراحت می‌شود. اما خبر خوب این است که تمرین همه چیز را آسان می‌کند.

پس چه چیزی می‌توان گفت؟ در زیر چند پیشنهاد برای شما آورده‌ایم!

۱. اشکالی ندارد که ناراحت باشی

 ۲. این واقعا برای تو سخت است

 ۳. من اینجا با تو‌ام

 ۴. درباره‌اش به من بگو

 ۵. می‌فهممت

 ۶. واقعا ترسناک بود/ناامید کننده /ناراحت کننده٬ …

 ۷. کمکت می‌کنم مشکل رو حل کنیم

 ۸. بهت گوش می‌دم

 ۹. شنیدم که فضا نیاز داری. می‌خوام اینجا کنار تو باشم. من همین نزدیکی‌ها هستم تا هر موقع حاضر بودی منو پیدا کنی

 ۱۰. واقعا عادلانه نیست

 

10 Things to Say Instead of ‘Stop Crying’
در ضمن شما در مواردی می توانید هیچ چیز نگویید! گاهی اوقات تنها آغوشی گرم حلال بسیاری از مشکلات است.