درنگ: در زندگی بعد از کار کردن طولانی همیشه نیاز به استراحت وجود دارد. کوچک‌ترین نوع استراحت‌ها تفریحاتی هستند که مردم برای آخر هفته‌هایشان در نظر می‌گیرند. در این مطلب ما چند توصیه برای شما داریم که بتوانید آخر هفته بهتری داشته باشید.

برنامه‌ریزی کلمه نفرت‌انگیزی نیست

همیشه این طور به نظر می‌رسد که اگر زمانی را صرف برنامه‌ریزی برای آخرهفته‌تان کنید، آن زمان را تلف کرده‌اید. اما این بهترین راه است تا مطمئن شوید در دقایق پایانی نیاز به فکر کردن زیاد و در نهایت خراب شدن و از بین رفتن روز تعطیل نیست. یک یا دو روز قبل از رسیدن به تعطیلات با اعضای خانواده به این که چه کنید، فکر کنید.

صحبت کردن درباره برنامه

شاید تعریف لذت بردن از تعطیلات برای هر یک از اعضای خانواده متفاوت باشد. پس بهتر است قبل از رسیدن روز تعطیل صحبت کنید و به تفاهم برسید. خیلی از خانم‌ها معمولا تنهایی برنامه‌ریزی‌شان را می‌کنند این در حالی است که آقا تصمیم دارد در آن روز استراحت کند.

کوچک‌ترین لحظات اهمیت دارند

فقط به این دلیل که شما هفته مهمی پیش رو دارید نمی‌توانید فرصت را برای با هم بودن از دست بدهید. حتی اگر آنقدر درگیری دارید که وقتی برای تفریح ندارید سعی کنید از با هم بودن لذت ببرید.

وقتی برای تنهایی بگذارید

اگر گاهی دوست ندارید تک‌تک دقایق تعطیلات را با خانواده سپری کنید، اصلا مشکلی نیست. محققان معتقدند همه افراد گاهی نیاز به تنها بودن دارند. این موضوع باعث می‌شود استرس از آن‌ها دور شود.

سخت نگیرید

شما بچه دارید چون خودتان دوست داشتید یک خانواده داشته باشید. حالا خانواده دارید و باید از لحظات با هم لذت ببرید. لازم نیست حتما مدت زیادی با هم باشید، مهم این است که دقایقی که با هم هستید لذت ببرید.

برای همسرتان وقت بگذارید

وقت گذراندن با هم به عنوان خانواده خیلی مهم است. اما این که زن و شوهر با هم زمان بگذرانند هم مهم است. حتما هم لازم نیست برنامه مسافرت در کار باشد و گاهی می‎توانید حتی از تماشای تلویزیون با هم لذت ببرید.

چیزهایی که تحت کنترلتان نیست را قبول کنید

همه ما دوست داریم در روزهای پایان هفته کارهای خاص انجام دهیم و برایش رویاپردازی می‌کنیم. اما اگر هم توقعتان بالا باشد باعث می‌شود استرس بگیرید. به جای آن تمرکز کنید که در آخر هفته‌های دیگر چه نکرده‌اید که بهتر است این بار انجام دهید.

از تکنولوژی دور شوید

در زندگی‌های امروز همه به اندازه کافی غرق در دنیای تکنولوژی هستند. پس بهتر است حداقل برای آخر هفته‌های گوشی موبایل، لپ تاپ، تبلت و … را کنار بگذاریم و به جای آن مثلا کتاب بخوانیم.

تهیه لیست

وقتی صبح روز تعطیل می‌‎رسد خیلی‌ها نمی‌دانند چطور با خانواده وقت بگذرانند. برای این کار بهتر است کارهایی که دوست دارید انجام دهید و در طول هفته فرصت برای آن ندارید را درست همان زمانی که به ذهنتان می‌رسد یادداشت کنید و آن را روز تعطیل عملی کنید.

برنامه‌ها را کنسل نکنید

وقتی متوجه می‌شوید که مثلا برای آخر هفته به مهمانی دعوت هستید و دوست دارید در خانه باشید و استراحت کنید، برنامه را کنسل نکنید. سعی کنید با برنامه‌ای که برایتان به وجود آمده خوشحال باشید، این واقعا کار سختی نیست.