درنگ: اگر شما در حال آماده شدن برای معرفی نوزاد جدید به خانواده‌تان هستید و کودکی در خانه دارید ممکن است این قضیه که کودکتان چطور با این تغییر کنار خواهد آمد فکرتان را مشغول کند. همه خوانواده‌ها متفاوتند و کودکتان نیز این با خوشامدگویی متفاوت برخورد می‌کنند اما برای اطمینان از اینکه همه آن طور که باید آماده‌اند، در اینجا راهکارهای برای خانواده‌هایی که کودکی دارند و نوزادشان نیز به زودی به جمعشان اضافه می‌شود در نظر گرفته شده است:

با کودک خود صحبت کنید

شاید خیلی واضح به نظر برسد اما یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای آماده کردن کودکتان برای تغییراتی که قرار است در خانواده اتفاق بیفتد صحبت کردن با اوست. از او بپرسید که فکر می‌کند قرار است چه اتفاقاتی بیفتد تا متوجه شوید که در فکر او چه می‌گذرد. مثلا اگر باردار هستید کودک شما ممکن است متوجه شده باشد که کودکی درون شکمتان وجود دارد. اگر می‌خواهید کودکی را به فرزندخواندگی قبول کنید ممکن است او سوالاتی راجع به اینکه کودک جدید از کجا آمده داشته باشد.

ایفای نقش را تمرین کنید

دادن عروسک به کودکتان به عنوان جایزه می‌تواند راه خوبی را برای معرفی مفهوم نگهداری از کودک به او نشان دهد. پوشک عوض کردن یا با نوک پا راه رفتن کنار ننو را با او تمرین کنید. به او نشان دهید که چطور با کودک مهربان باشد. کودکتان دوست دارد که وقتی کودک جدید آمد وظایف خاصی برای کمک کردن به مادر داشته باشد، مثلا آوردن دستمال برای مادر برای تمیز کردن نوزاد.

هرگونه تغییر فیزیکی را قبل از آمدن کودک جدید انجام دهید

اگر لازم است که تغییرات فیزیکی انجام دهید مثلا انتقال دادن جای کودک از ننو به تخت بزرگتر برای باز کردن جا برای نوزاد جدید باید قبل از آمدن نوزاد این تغییر انجام شود. اگر کودک شما ببیند که شما سعی دارید ننوی او را بگیرید ممکن است با نوزاد جبهه بگیرد. انجام دادن تغییرات قبل از زمان موعد و جشن گرفتن این حقیقت که کودک دیگر بزرگ شده و چیزهای جدید به او می‌رسد می‌تواند این فرایند را آسانتر کند.

بگذارید بطور طبیعی اتفاق بیفتد

کودکان در ۲ سالگی ممکن است از جهات مختلف چیزهای زیادی را از نوزاد تازه ندانند و منطقی است که بگذارید این روند به صورت طبیعی طی شود. اگر کودک سوالی ندارد و یا خیلی درگیر قضییه نیست، شما نیز تاکید نکنید که چه تغییراتی قرار است اتفاق بیفتد. با کودک جدید همچون عضوی از زندگی عادی برخورد کنید و کودک نیز بدون مشکل از کنار ان می‌گذرد. کودکان بسیاری از حالات و استرس‌های ما را می‌گیرند پس بسیار مهم است که در مکالمه‌ها درباره نوزاد جدید محتاط و مثبت باشیم.

هدیه خواهر یا برادر شدن بدهید

بعضی از خانواده‌ها متوجه شده‌اند که اگر نوزاد تازه هدیه‌ای به خواهر یا برادر خود بدهد کمک بزرگی خواهد بود. در نتیجه وقتی که تمام توجه‌ها بر روی کودک تازه وارد است می‌توان به خواهر یا برادر بزرگتر با کادوی ویژه توجه بیشتری کرد. بهتر است این هدیه چیزی باشد که کودک را زمانی که والدین نیاز به استراحت دارند سرگرم کند. این هدیه‌ها می‌تواند یک روز تفریحی بیرون از خانه باشد یا دفتر رنگ آمیزی جدید و مداد شمعی و یا حتی دوربینی کوچک که کودک عکاس بازی کند.

اجبار نکنید

اگر کودک شما علاقه‌ای به نوزاد جدید نشان نمی‌دهد، مجبورش نکنید. ممکن است فرزند شما نیاز به زمان داشته باشد تا عادت کند. زمان زیادی طول نمی‌کشد که نوزاد بزرگ می‌شود و با هم بازی می‌کنند.