درنگ: ۵ حقیقت راجع به نوزادان وجود دارد که معمولا والدین از آنها بی‌خبر هستند. در زیر به این پنج مورد و جزئیات آن اشاره می‌کنیم.

 

  • نوزادان گاهی اوقات نفس نمی‌کشند

* وقتی نوزادمان خواب است ممکن است برای ۱۰ تا ۱۵ ثانیه نفس نکشد. دقیقا همان میزانی که برای ترساندن والدین کافیست.

* تنفس نامنظم کاملا عادی است اما اگر کودک زمان بیشتری نفس نکشید یا کبود شد بدانید که مورد اضطراریست و حالا جای نگرانی وجود دارد

* زمانی که کودکان هیجان زده می‌شوند و همچنین بعد از گریه کردن ممکن است بیش از ۶۰ بار در دقیقه نفس بکشند.

  • نوزادانی که در ابتدا بدون اشک گریه می‌کنند

* نوزادان حدود دو تا سه هفتگی شروع به گریه کردن می‌کنند اما اشک‌هایشان تا حدود یک ماهگی نمایان نمی‌شود

* اواخر ظهر و اوایل عصر زمان غر (نق) زدن‌های اولیه است که کاملا بی‌مورد است و هیج کاری چاره‌ساز نیست.

* اوج گریه تقریبا ۴۶ هفته بعد از زایمان است به عبارت دیگر ۶-۸ هفتگی نوزاد ۹ ماهه. بعد از ۳ ماه اغلب طوفان گریه فروکش می‌کند.

  • نوزادان بیشتر مایلند صورتشان به سمت راست باشد

* تنها ۱۵٪ از نوزادان ترجیح می‌دهند که هنگام دراز کشیدن سرشان رو به چپ باشد.

* به نظر می‌رسد که این امر مانند داشتن چال گونه مربوط به ژن افراد باشد. این تمایل تا چند ماهگی ادامه می‌یابد و می‌تواند توضیحی برای راست دست بودن اکثر افراد باشد.

  • نوزادان ممکن است خود را بترسانند

* برای ترساندن نوزاد تلاش زیادی نیاز نیست: صدای بلند، بوی تند، نور زیاد، حرکت ناگهانی٫و حتی صدای گریه خود نوزاد کافی است. شما با دیدن کودکی که دست‌هایش را از طرفین باز کرده و ناگهان جمع می‌کند می‌توانید به این ترس پی ببرید.

  • بعضی از خال‌های مادرزاد از بین می‌روند

* خال‌های مادرزاد یعنی نواحی صورتی یا قرمز رنگ اکثرا رو یپیشانی، پلک، بینی یا پشت گردن و خال‌های منگولی یعنی خال‌های پهن و آبی رنگ مانند لکه‌های جوهر بر روی کمر و باسن نوزادان اغلب در سال‌های اولیه از بین می روند. علت اصلی این خال‌ها هنوز مشخص نیست.

* تومورهای خوش‌خیم توت فرنگی مانند از رشد سریع رگ‌ها ناشی می‌شوند. این لک‌های مادرزادی چند هفته بعد از تولد به وجود می‌آیند و از بین رفتنشان ممکن است سال‌ها طول بکشد.