یبوست از مشکلات رایج بین کودکان و از دلایل اصلی دل درد ان هاست. عواملی مختلفی از جمله خود داری کردن( مقاومت کودک در برابر دستشویی رفتن) و فعالیت بدنی نا کافی می تواند از دلایل به وجود امدن ان باشند اما رژیم غذایی نیز نقش مهمی در این امر دارد. متاسفانه اکثر رژیم های غذایی کودکان امروزی سرشار از غداهای فراوری شده و فست فود است و جای خالی میوه ها و سبزیجات به وضوح در انها دیده می شود.

اگر شما به دنبال راه کاری طبیعی برای جلوگیری از ان می گردید، پاسخ شما فیبر است. به این دلیل که فیبر سبب نرمی مدفوع می شود در نتیجه تخلیه را اسانتر می نماید. هم چنین مطمئن شوید کودکتان به میزان کافی اب مصرف می کند. اگر رژیم غذایی فعلی کودکتان کمبود فیبر دارد، به صورت اهسته و مرحله ای این موادی که معرفی می کنیم را به رژیم وی اضافه کنید. زیرا فیبر زیاد به صورت ناگهانی سبب ایجاد نفخ می شود.

میزان فیبر توصیه شده برای کودکان ۲۰ گرم در روز است. اگر کودک شما میوه و سبزیجات و غلات کامل بخورد، این عدد به راحتی دستیافتنی است. این ۸ مورد از غذاهایی است که می توانید به راحتی وارد رژیم غذایی کودکتان کنید:

  • ۱. سیب زمینی

به جای سرخ کردن سیب زمینی ان را ابپز، بخارپز و یا گریل کنید. هر سیب زمینی متوسط تقریبا ۴ گرم فیبر دارد( خوردن ان با پوست اندکی فیبر ان را افزایش می دهد)

  • ۲. اوتمیل

یک پیمانه جو دوسر پرک دارای ۴ گرم فیبر است. می توانید برای افزودن فیبر ان، از میوه ها استفاده کنید( توت فرنگی، موز) و از عسل و شیره ی افرا نیز برای شیرین کردنش بهره برید.

  • ۳. پاستا سبوس کامل

پاستای سبوسدار دارای ۶گرم فیبر است که میزان قابل توجهی است. اگر کودک شما به پاستا سفید عادت دارد ان رانصف نصف با پاستای سبوسدار مخلوط کنید.( می توانید اسم جدیدی مانند «پاستای گورخری »روی ان بگذارید تا کودکتان از ان خوششان بیاید)

  • ۴.تخم کتان

تخم کتان اسیاب شده تهیه کنید و از مزایا ان بهره ببرید. تخم کتان سرشار از چربی های مفید است و به ازای هر قاشق غذا خوری ۳ گرم فیبر دارد. می تواند ان را داخل کیک های خانگی مخلوط کنید یا در اسموتی ها و سالاد ها بریزید.

  • ۵. پاپ کورن

این خوراکی مورد علاقه ی کودک را برای میان وعده نگه دارید . پاپ کورن جزء غلات کامل است و بهترین حالت این است که ان را خود در منزل تهیه کنید.

  • ۶.گلابی

یک گلابی با پوست ۵ گرم فیبر دارد که این میزان یک چهارم نیاز روزانه کودک است.

  • ۷.انار

دانه های انار به ازای هر نصف فنجان ۳ گرم فیبر دارند که کودکان می توانند ان ها را خالی بخورند و یا در ماست و اوتمیل ریخته و سپس مصرف نمایند.

  • ۸. اواکادو

یک چهارم پیمانه اواکادو علاوه بر داشتن ۳ گرم فیبر، چربی مفید اشباع نشده دارد. می توانید پوره ی ان را با کمی لیمو ترش و نمک و فلفل مخلوط کرده و در تست سبوسدار همراه با تخم مرغ سرو کنید.