درنگ : اگر جین مورد علاقه‌تان اندازه نیست، عدد روی ترازو کم نمی‌شود و یا اگر وزنتان کم می‌شود اما بلافاصله بر می‌گردد، به احتمال زیاد شما مرتکب یکی از این ۱۰ اشتباه زیر هستید:

  • وابسته بودن به «رژیم‌های سقوط – crash diet»

در نظر دارید که سریعا ۱۰ کیلو وزن کم کنید؟ نتیجه این می‌شود که به رژیم‌های سقوط روی می‌آورید! احتمالا برنامه چیزی نیست جز گریپ فروت و سوپ کلم. میزان کالری دریافتی خود را در روز به زیر ۱۰۰۰ می‌رسانید و قطعا ۱۰ کیلوی مد نظرتان کاهش می‌یابد.

وقتی کالری کمی می‌خورید، متابولیسم بدن خود را کاهش می‌دهید. وفتی که رژیم شما تمام می‌شود با بدنی روبرو هستید که دیرتر کالری را می‌سوزاند در نتیجه اغلب اوقات وزن از دست رفته به سرعت باز می‌گردد.

  • حذف صبحانه

حذف صبحانه از ساده‌ترین راه‌های کم کردن کالری دریافتی به نظر می‌رسد اما این کار سبب می‌شود که در طول روز گرسنه‌تر شوید. این امر می‌تواند سبب شود که شما تنقلات بیشتری مصرف کنید و میزان بیشتری ناهار بخورید. اما صبحانه‌هایی که سرشار از فیبر و پروتئین هستند می‌توانند گرسنگی طی روز را مهار کنند. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که هر روز صبحانه می‌خورند وزن مناسبتری دارند.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که هر روز صبحانه می‌خورند وزن مناسبتری دارند

  • کنترل تنقلات را از دست می‌دهید

ممکن است که شما کالری تمام غذاهایی را که می‌خورید حساب کنید اما تنقلاتی که بین غذاها می‌خورید چطور؟! بسته چیپسی که روی میز کارتان قرار دارد، تکه کوچک کیک در مهمانی و مزه کردن بستنی کودکتان. تمام این خواکی‌های کوچکی که بدون فکر می‌خورید می‌تواند رژیم برنامه ریزی شده‌ را خراب کند. اگر در کالری شماری خود جدی هستید، توصیه می‌شود که از دفتر و یا موبایل برای دنبال کردن عادات غذاییتان استفاده کنید.

  • حذف میان وعده

همانقدر که میان وعده‌های برنامه ریزی نشده سبب چاقیتان می‌شود، میان وعده‌های مناسب و برنامه ریزی شده برعکس عمل می‌کنند. افرادی که در طول روز چند وعده کوچک و میان وعده می‌خورند، بهتر می‌توانند گرسنگی خود را کنترل کنند و وزن خود را کاهش دهند. میان وعده‌ها به خصوص اگر سرشار از پروتیئن باشند سبب بالا رفتن متابولیسم می‌شوند. خوردن چند عدد آجیل انتخابی مناسب و سرشار از پروتیئن است. محققان معتقدند افرادی که از آجیل‌ها به عنوان میان وعده استفاده می‌کنند لاغرتر از دیگر افراد هستند.

  • محصولات کم چرب مصرف کنید

محصولات کم چرب نقش مهمی را در رژیم شما ایفا می‌کنند. فقط به خاطر داشته باشید که کم چرب با کم کالری تفاوت دارد. اگر شما بشقاب خود را پر از کیک کم کالری کنید امکان دارد در انتها کالری بیشتری نسبت به خوردن یک تکه کوچک کیک معمولی دریافت کنید. بهترین راه دانستن اینکه از خوردن یک محصول چه مقدار چربی، شکر و کالری دریافت می‌کنید، نگاه کردن به جدول ارزش غذایی آن است.

  • نوشیدن میزان زیادی کالری

برخی از ما در کالری شماری از کالری موجود در نوشیدنی‌ها غافل می‌شویم. در نظر نگرفتن کالری موجود در قهوه‌ها و نوشیدنی‌هایی که می‌نوشید اشتباه بزرگی است زیرا برخی از آنها می‌توانند تا ۳۰۰-۴۰۰ کالری داشته باشند. حتی کالری موجود در ابمیوه‌ها و نوشابه‌ها نیز می‌توانند سبب افزایش سریع کالری شود.

برای افرادی که در رژیم هستند شیر پر چرب، پنیر و بستنی تابو به شمار می‌آید اما حذف لبنیات می‌تواند بسیار زیان‌بار باشد

  • کم آب می‌نوشید

این مورد از اشتباهاتی است که به راحتی می‌توان آن را حل کرد. آب برای سوزاندن کالری حیاتی است. اگر بدن شما دچار کم آبی شود، سوخت و سازتان کاهش پیدا می‌کند و این به معنی کاهش سخت‌تر وزن است. سعی کنید به هر وعده و میان وعده خود یک لیوان اب اضافه کنید.

  • کنار گذاشتن لبنیات

برای افرادی که در رژیم هستند شیر پر چرب، پنیر و بستنی تابو به شمار می‌آید اما حذف لبنیات می‌تواند بسیار زیان‌بار باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی بدن کلسیم کافی دریافت می‌کند، چربی بیشتری می‌سوزاند و با کمبود کلسیم چربی بیشتری تولید می‌کند. مکمل‌های دارویی دارای کلسیم ممکن است این فواید را نداشته باشند پس بهتر است لبنیات را حذف نکنید فقط کافیست از نمونه‌های کم چرب استفاده کنید.

  • اهدافتان غیرقابل دسترسی است

اگر به خودتان بگویید که در هفته اول ۱۰ کیلوگرم وزن کم می‌کنید واقع بینانه نیست و منجر به شکست خواهد شد. اگر شما بدانید که قادر به انجام آن نیستید ممکن است از همان ابتدا نا امید شوید. اگر شما رژیم را شروع کنید و در هفته اول به جای ۱۰ کیلو فقط ۳ کیلو کم کنید ممکن است به جای خوشحالی دلسرد شوید که چرا به هدفتان نرسیده‌اید. هدف واقع بینانه برای رژیم گرفتن امری حیاتی است. اگر نمی‌دانید هدفتان باید چه باشد با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.