مسعود آقایی در گفتگو با درنگ گفت: موضوع حریم شخصی بودن داخل اتومبیل این روزها محل بحث و جدل شده است. عده‌ای که در اتومبیل حجاب را رعایت نمی‌کنند بر این باورند که داخل اتومبیل به عنوان حریم شخصی محسوب می‌شود اما نیروی انتظامی این موضوع را به عنوان جرم مشهود می‌داند.

وی درباره نص صریح قانون درباره این موضوع اظهار داشت: در قانون عامرین به معروف و نهی از منکر تاکید شده است که این موارد نظیر داخل اتومبیل جزء اماکن خصوصی محسوب نمی‌شود.

به گفته این وکیل پایه یک دادگستری، مکانی مثل مشاعات ساختمان هم بر اساس قانون حریم شخصی و اماکن خصوصی به حساب نمی‌آید.

بهمن کشاورز حقوقدان پیش از این در یادداشتی نوشته بود: در موردی که خودرو، محل وقوع جرم باشد، واضح است که چون این اقدام مجرمانه در مرآء منظر سایر صورت می‌گیرد، مورد جرم مشهود تلقی خواهد شد و ضابطان می‌توانند حسب قواعد ناظر به جرم‌های مشهود اقدام کنند.

درخصوص متوقف کردن و تفتیش خودروها، باید بین شرایط عادی و غیرعادی قایل به تفصیل و تفکیک شد. اولا در شرایط عادی متوقف کردن و تفتیش خودرو بدون حکم قضایی خاص آن خودرو صحیح به نظر نمی‌رسد و اگر اشتباه نکنم، در این مورد نظریه مشورتی یا رای از دیوان عدالت اداری نیز وجود دارد. ثانیا در حالت غیرعادی یعنی زمانی که امنیت کشور در خطر باشد (که چنین حالتی در کشور ما تا این زمان استثنایی بوده است) اقداماتی از این نوع می‌تواند با مصوبه مجلس یا شورای عالی امنیت به مدت محدود صورت گیرد. حتی در این حالت نیز بهتر است نظارت جدی قضایی بر نحوه عمل وجود داشته باشد. حاصل اینکه به نظر می‌رسد داخل اتومبیل‌ها را باید حریم خصوصی تلقی کرد و شکستن این حریم خصوصی باید در شرایط خاص و به طور استثنایی و با نظر قضایی یا تصمیم قانونی ویژه صورت گیرد.