درنگ: یک سرمایه‎گذار اهل عربستان سعودی مقدار قابل توجهی از سهام «ایندیپندنت» را خریداری کرده و احتمالا میلیون‎ها پوند برای این وبسایت خبری لیبرال پرداخته است اما شاید در کشورهای خاورمیانه تردیدهایی راجع به حقوق بشر در مورد او وجود داشته باشد.

سلطان محمد ابوالجدایل سهامی بین ۲۵ تا ۵۰ درصد از وب سایت، رسانه و شرکت هولدینگ ایندیپندنت را خریده است. او ۴۲ ساله است و در پرونده‎اش در عربستان آمده که سرمایه‎گذاری دیگری در انگلیس نکرده است.

هنوز مشخص نیست او سهامش را از فردی دیگر خریده یا شرکت هولدینگ ایندیپندنت برای او سهام جدید در نظر گرفته است، اقدامی که می‎تواند سهام افراد دیگر را بی‎ارزش کند. به هر صورت اونی لبدف مالک شرکت مادر ایندیپندنت شاهد این بوده که سهامش به کمتر از ۵۰ درصد افت کرده است. جاستین بیام شاو، رئیس ESI هم همین مشکل را داشته است. مطبوعات خاورمیانه مدعی شدند این قرارداد برای ایندیپندنت حدود ۱۰۰ میلیون پوند درآمد داشته است.

سرمایه‎گذاری این فرد عرب باعث نگرانی کارکنان ایندیپندنت شده است و آنها واهمه دارند آزادی بیانشان درباره کشورهای خاورمیانه را از دست بدهند. عربستان سعودی یکی از چندین کشور خاورمیانه است که تقاضای ممنوعیت پخش الجزیره را به خاطر مشکلاعت سیاسی با قطر داشته است. از طرفی ایندیپندنت از زمان به وجود آمدن مشکل بین عربستان و قطر چندین مقاله درباره سیاست‎های خارجی عربستان نوشته است.

لبدف در فوریه ۲۰۱۶ اعلام کرد ایندیپندنت و نسخه یکشنبه آن دیگر چاپ نخواهند شد و فقط نسخه وب آن در دسترس خواهد بود. در آن زمان او به کارکنان گفته بود با این حرکت باعث می‎شود برند ایندیپندنت حفظ شود و به آن‌ها اجازه می‎دهد تا روی کیفیت مطالب نوشتاری کار کنند و خوانندگان آنلاین بیشتری جذب کنند.

از آن زمان ایندیپندنت با افزایش کاربر آنلاین در امریکا و انگلیس مواجه شده و گفته می‎شود ماهانه ۱۰۰ میلیون کاربر دارد. نتایج مالی اخیر نشان می‎دهد ایندیپندنت تا ۲ اکتبر ۲۰۱۶ مبلغ ۱٫۷ میلیون پوند سود داشته است، یعنی ۱٫۳ میلیون پوند افزایش نسبت به سال گذشته. درآمد آن هم از ۸٫۲ به ۱۴٫۳ میلیون پوند افزایش داشته است. همچنین ایندیپندنت سال گذشته ۴۹ کارمند جدید استخدام کرده است.

یکی از سخنگویان ایندیپندت گفته است: استقلال نوشتاری ایندیپندنت قرار است طبق توافق بین سهامداران کاملا مورد محافظت باشد. همچنین روی کار آوردن سهامدار جدید به تجارت ایندیپندنت اجازه می‎دهد تا توسعه پیدا کند. سرمایه‎گذاری جدید و تضمین استقلال نوشتاری به ایندیپندنت اجازه می‎دهد در آینده بدرخشد.